Klub, pro který dýchal, už ho nechce

Aby uživil rodinu, musí fotbalista Křivánek do práce. Říkali mu „náš Péťa“ také pro jeho totální oddanost klubu. Teď, po 14 prvoligových sezonách v jednom dresu, opouští pětatřicetiletý fotbalový obránce Petr Křivánek své Brno téměř bez povšimnutí. Bývalý kapitán a jeden z posledních veteránů, kteří v Brně pamatují Pohár UEFA, opustil kabinu jako nechtěný. Klub mu neprodloužil smlouvu.

Aby si ještě zahrál fotbal, našel si místo v rakouském Ardageru, hrajícím krajskou soutěž. „Není to jednoduché. Jsem Brňák každým coulem, pro tenhle klub jsem dýchal od mala. Patří k mému životu,“ přiznal Křivánek, jehož ligová kariéra začala ještě za Lužánkami v roce 1991.

Zatímco bude dojíždět do Rakouska k jednomu tréninku týdně a na zápasy, začne si hledat zaměstnání. Kdyby záleželo jen na jeho volbě, v Brně by zůstal. „Já jsem zájem o prodloužení smlouvy měl. Ze strany vedení už to takové nebylo,“ tvrdí. Dřív mu prý slibovali, že po ukončení kariéry bude mít místo ve funkcionářském štábu klubu. Takový post mu ale nyní nikdo nenabídl. „Přes ty předchozí sliby se se mnou vlastně ani nerozloučili. Lhal bych, kdybych tvrdil, že nejsem ani trochu zklamaný,“ nezastírá zkušený obránce.

Rád by se udržel v sestavě, ačkoliv v posledních dvou sezonách spíš paběrkoval. Trápení na podzim 2003 završil výbuchem na Slavii, kde zavinil dva góly a byl v poločase vystřídán. Nastupoval za béčko, ale přes zimu si přidával v přípravě a na jaře 2004 byl zase zpět. Jako kapitán! „Nejsem na odpis,“ vzkázal.

Nikdy nebyl nejlepším fotbalistou na hřišti. Nevynikal technikou, ale zarputilostí. Žádný souboj nevypustil, raději by padnul. Proto byl vůdce, ne pro plamenné proslovy v šatně. Jenže v uplynulé sezoně odehrál jen 12 utkání, trable se prohlubovaly. Když nastoupil trenér Jiří Kotrba, ukázalo se, že veterán Křivánek místo mít nebude.

Přečtěte si také  Profesionálové

A tak se v Ardageru potká s dalším brněnským veteránem Janem Marošim, záložníkem, který kdysi jako jeden z prvních odnesl „generační čistku“ a jako nadbytečný muž s vysokým platem byl odložen. „Vlastně mi to místo Honza pomáhal domluvit,“ děkuje Křivánek kamarádovi. Na nové působiště už se byl podívat a útulný stadion s vlídnými funkcionáři ho zaujal. „Na vydělávání peněz to ale není. Abych uživil rodinu, budu muset jít do práce,“ vypráví Křivánek bez vytáčení.

Za ženu má dceru legendárního basketbalisty Jana Bobrovského, současného trenéra reprezentace a ženského týmu v Žabovřeskách, kde také hrají basketbal obě Křivánkovy starší děti – jedenáctiletá dcera Klára a o tři roky starší Jan. „Třeba to jednou dotáhnou do ligy. Těším se,“ usmívá se fotbalista.

A kdyby dceru v ligovém družstvu trénoval tchán? „To by byla paráda…,“ uculuje se Křivánek.

Petr Křivánek

  • Narodil se 18. března 1970.
  • Obránce, jenž odehrál 317 ligových utkání – všechny v dresu Brna
  • Oficiálně vstřelil 18 branek, přesto se smíchem říká: „Vím, že jich bylo 19. Není jich tolik, abych si je nepamatoval.“
  • Jeho tchánem je kouč ženské basketbalové reprezentace a Brna Jan Bobrovský.

ive – MF Dnes 19/07/2005