Brno pomýšlí na střed ligové tabulky

football-top

Bez konkrétního cíle, pouze s přáním nehrát opět o záchranu vstupují fotbalisté Brna do nového ligového ročníku. V průběhu letní přestávky Brňané vydatně posilovali, získali pět nových hráčů a kádr se oproti minulé sezoně výrazně obměnil. “Podařilo se nám najít posily na místa v sestavě, která patřila ke slabinám. Chtěli bychom hrát v klidném středu tabulky bez existenčních starostí,” řekl na dnešní tiskové konferenci předseda představenstva 1.FC Brno Karel Jarůšek.

Novými posilami jsou brankář Tomáš Bureš, defenzivní hráči Tomáš Polách a Martin Švejnoha ze Slovácka, makedonský obránce Saša Gjoreski a útočník René Wagner, jenž se vrátil z desetiletého působení v Rakousku. Do prvoligového kádru byli zařazeni i Ondřej Mazuch a Marek Střeštík, členové reprezentačního výběru do 19 let.

V průběhu letní přestávky odešlo čtrnáct fotbalistů s prvoligovými zkušenostmi. Podobný pohyb fotbalistů Brno nepamatuje. Klub opustili tři brankáři. Peter Brezovan je v třetiligovém anglickém Swindonu, Tomáš Belic v Trenčíně a Michal Václavík se v úterý vrátil z testů v maďarském Zalaegerszegu, kde by měl do konce týdne podepsat smlouvu.

David Horejš se vrátil po skončení hostování do Českých Budějovic, do Slovácka zamířili Tomáš Ineman a Pavel Vrána. Radek Mezlík je v Opavě, Libor Baláž v Českých Budějovicích, Petr Musil a Petr Švancara v Interu Bratislava, Zdeněk Houšť, Lukáš Hlavatý a Roman Smutný posílili druholigovou Bystrc a Martin Živný odešel do konce roku na hostování do Vítkovic.

V letní přípravě odehráli Brňané deset zápasů. Ve čtyřech zvítězili, třikrát remizovali a třikrát prohráli. “S přípravou jsem spokojen, narazili jsme na kvalitní soupeře. Příležitost dostali všichni hráči širšího kádru, každý měl možnost říci si o místo v sestavě,” uvedl trenér Josef Mazura, který je spokojen s tím, že má místa v sestavě zdvojena. Nové posily do týmu rychle zapadly. Jedinou výjimkou je Makedonec Gjoreski, který měl zpočátku problémy s komunikací. “Nyní se už výrazně lepší,” dodal Mazura. Wagner se zatím hledá střelecky, z 22 brněnských branek v přípravě nedal ani jednu. V ligové generálce proti Hradci Králové, kterou Brňané vyhráli 3:0, ale na všechny tři góly přihrál. “Není důležité, kdo bude střílet branky. Podstatné je, abychom góly dávali,” poznamenal Mazura.

Před ligovou premiérou v Teplicích má ale brněnský trenér problémy se sestavou. Určitě bude chybět kapitán týmu Jan Trousil, jemuž se obnovilo zranění nohy a čeká na něj další odborné vyšetření. “Horečky dostal Kuncl, Schuster má problémy se svalem. Mnoho variant ve složení obrany nemáme, možná budeme muset sáhnout do juniorky,” řekl Mazura.

ČTK – 26/07/2006

Trousil je mimo hru, problémy má i Schuster

football-player

Kapitán brněnských fotbalistů Jan Trousil do začátku nové sezony nezasáhne. „Po třech dnech tréninku jsem byl znovu na ultrazvuku a vypadá to, že sval byl natržený. Jakmile udělám nějaký sprint, tak to dost bolí,“ vysvětluje Trousil. „Půjdu na cétéčko, aby mi konečně řekli, co mi je.“

Jasné však je, že jej čeká další pauza. „První zápas proti Teplicím nestihnu a určitě ani doma Zlín. Tři týdny vůbec netrénuji, budu muset něco naběhat,“ říká Trousil. Tímhle špatná zpráva pro brněnského kouče Mazuru nekončí. Před nedělní ligovou premiérou v Teplicích má nečekaně problémy se složením obrany. „Kuncl dostal horečky a Schustera zase trápí sval,“ potvrdil Mazura, který tak má k dispozici do obrany Pavlíka, Švejnohu a Makedonce Gjoreského.

Čtvrtý muž se hledá. Buď se vrátí do obrany Siegl nebo by už mohlo Brno využít mladíka Mazucha, který se vrátí z evropského šampionátu „19“. „To ale vidím jako hodně málo pravděpodobné,“ řekl Mazura.

tov – MF Dnes 27/07/2006

Focení bylo trápení: úsměvy se měnily v křeč

Vedení brněnských fotbalistů oznámilo další odchody: Živný míří na hostování do Vítkovic, Václavík do Maďarska. Brno – V sezoně se starají o pohodlí hráčů, při včerejším oficiálním focení fotbalového týmu 1. FC Brno před nadcházející sezonou však naopak „nadělali“ nejvíce problémů.

Druhá řada zleva – kustod Luboš Maršálek, úplně vpravo vedoucí mužstva Antonín Suchánek.Právě kvůli nim musela být při společném focení dodána další lavička. Než se tak stalo, protáhl se tradiční předsezonní obřad na dvacetminut a půvabná fotografka, která si své objekty rovnala do potřebné formace, už propadala beznaději.„Já nevím, co s vámi,“ otočila se k neposedným členům realizačního týmu. „Tak to já bych zase věděl, co s vámi,“ opáčil ihned Suchánek.

Atmosféra se uvolnila, hráči se začali smát a focení mohlo pokračovat. Na rozpáleném slunci už však některým docházela trpělivost.
„Nikoho nebaví být tak dlouho na sluníčku. Stáli jsme dvacet minut v pozoru, je to dost nepříjemné. Pak už to není úsměv, ale křeč,“ ulevil si nový špílmachr Tomáš Polách.„Ani mně to focení moc zábavné nepřišlo. Někomu to třeba dělá dobře, ale mně ne,“ přidával i talentovaný mladík Mario Holek.Právě Polách a Holek budou mít v brněnském dresu na starosti střed pole. A také to, aby se už neopakovala další trapná sezona zakončená bojem o záchranu. „Vedení nám naznačilo, že už se to nemůže opakovat,“ potvrdil Polách. Společně s bývalým kanonýrem Brna René Wagnerem největší letní posila.

„Podařilo se nám přivést nové hráče na místa v sestavě, která patřila ke slabinám,“ pochvaloval si včera šéf klubu Karel Jarůšek.
Kromě Polácha s Wagnerem do kádru Brna přišel i brankář Tomáš Bureš, obránci Martin Švejnoha a Saša Gjoreski. Do prvoligového kádru byli zařazeni i Ondřej Mazuch a Marek Střeštík, členové reprezentačního výběru do 19 let.

Z Brna naopak odešlo 14 hráčů. Naposledy Martin Živný do konce roku na hostování do Vítkovic, brankář Michal Václavík by měl podepsat smlouvu v maďarském Zalaegerszegu.

Tomáš Večeřa – MF Dnes 27/07/2006

Mám se od Polácha co učit…

V říjnu mu bude dvacet, přesto už patří k největším oporám týmu. Fotbalisté Brna budou na Maria Holka i letos spoléhat jako na defenzivní štít uprostřed zálohy, kde by měl krýt záda novému špílmachrovi Poláchovi. „Jak se s ním hraje? Dobře, dobře,“ usmívá se Holek.

* Tomáš Polách je skoro o deset let starší než vy. Hrát s ním je pro vás asi velká škola, že?

Určitě. On je kvalitní hráč, řídí si to v prostředku, je dobrej do kombinace. Dokáže na hřišti pomoct. Mám se od něj co učit.

* Mluvíte spolu hodně při zápase?

Říká mi co a jak, když se něco pokazí, aby se to příště udělalo líp.

* Takže vám i radí?

Ale jo, radí, radí.

* Vy jste sice skončil na postu defenzivního záložníka. Ale je to přesně to, co byste chtěl hrát?

Tak, mě to spíš táhne dopředu. Ale důležité je, jaké úkoly mi dá trenér.

* Loni jste se musel vyrovnat s operací kolena i problémy s kotníkem. Už jste úplně v pořádku?

Kvůli kolenu jsem měl asi tři měsíce pauzu. Pak ještě ty natažené vazy v kotníku. Ani jedno jsem si nezavinil sám, způsobili mi to protihráči. Teď už je to všechno v pohodě.

* Co jste dělal, když jste měl takovou dlouhou přestávku?

Snažil jsem se dát co nejrychleji do kupy, abych mohl zase hrát. Chodil jsem na rehabilitace. Ale mohl jsem se i připravovat na maturitu.

* A jak dopadla?

Úspěšně, mám ji konečně za sebou. Dělal jsem i přijímačky na Masarykovu univerzitu na tělák, uvidím, jak to dopadne. Výsledek nevím, protože jsem měl něco s ramenem a budu dělat talentovky až v září.

* Neměl jste po těch zraněních obavy o místo, když byla na začátku přípravy v týmu taková konkurence?

Spíš mě to motivovalo k tomu, abych na sobě víc pracoval.

* Na jaře jste hrál i na kraji zálohy. Jste rád, že se vracíte do středu?

Napravo jsem hrál proto, že jsem měl po operaci a trenér mi hledal nové místo. Ale určitě se ve středu cítím líp. Už se těším na první zápas.

tov – MF Dnes 27/07/2006

…ale hlavně, abych mu vyhovoval já

Na začátku příštího roku mu bude třicet. S jeho spoluhráčem ze středu brněnské zálohy Mariem Holkem ho tak dělí téměř deset let. „Z toho žádné obavy nemám. Já myslím, že by to mohlo fungovat,“ říká Tomáš Polách, nový špílmachr fotbalistů 1. FC Brno.

* Jak svého nového parťáka vidíte?

Mario je velký talent. Aje to přesně takový typ hráče, se kterým by se mně mohlo hrát dobře. Hlavně abych vyhovoval já jemu.

*On vám má krýt záda, ale sám přiznává, že ho to táhne víc dopředu.

To vůbec nevadí. Já jsem ke konci ve Slovácku nastupoval spíš jako defenzivní záložník. My si to spolu rozdělíme, to nebude problém. Mario má vynikající fotbalové myšlení.

* Prý mu při zápase dost radíte. V čem nejvíc?

Bavíme se, abychom byli dobře postavení, aby to fungovalo. Je to hodně o komunikaci. Kam se postavit, abychom získali míč nebo aby to bylo nejbezpečnější pro naši branku. To jsou důležité věci. Musíme si na sebe zvyknout, aby to fungovalo automaticky.

* Holek navenek působí, že je na fotbalistu až moc hodný. Nebo ne?

Je pravda, že toho moc nenamluví, ale je to výborný fotbalista a perfektní kluk. Nechá si poradit. Myslím, že mu snad radím dobře. Ale i on mi občas něco řekne, tak nad tím taky budu přemýšlet. Myslím, že má nakročeno hodně vysoko. Hra Brna už na něm docela stojí.

* Je pro vás jako tvůrce hry složitější se zapracovat do nového týmu?

Tak určitě to chvilku trvalo, ale se všemi jsem našel společnou řeč. V čem byla největší změna v přechodu ze Slovácka do Brna?
Tak já nemám co měnit, protože moc toho ani měnit nejde, když jste zvyklý hrát nějaký styl.

* Hraje tým podle vás dost ofenzivně?

Myslím, že je to teď v Brně dobře vyvážené. S příchodem RendyWagnera a Martina Švejnohy se hra dopředu zvedla. Dáváme i dost gólů.

* Třeba jenom vy jste dal v přípravě tři. Stává se z vás střelec?

To nevím. Prostě to tam padalo, tak doufám, že to vydrží.

tov – MF Dnes 27/07/2006

Nasadí Brno útok veteránů?

René Wagner 33 let, Luděk Zelenka 32 let. I tak by mohl vypadat na podzim v Gambrinus lize útok 1. FC Brno. Varianta, kterou mužstvo zkoušelo až v posledních dvou přípravných zápasech před víkendovým startem, se zdá být řešením konkurenčního boje v sestavě ambiciózního týmu. Byl by to suverénně nejstarší útok v soutěži.

Přečtěte si také  Vytvoření webových stránek: sám či s odborníkem?

Trenér Josef Mazura se chystá oba veterány využít, ačkoliv na soustředění v rakouském Lindabrunnu sám konstatoval, že týmu chybí dynamika. “Nedívám se na to, kolik je komu let. Kdo bude mít formu, bude hrát,” vyhlašuje nyní. S nasazením dvou útočníků do sestavy nějaký čas váhal. Je zastáncem přísné obrany a raději zkoušel variantu s jedním hrotem. Ale situace se vyvinula jinak. Wagner, velká letní posila, na lavičce sedět nebude, na to byl návrat někdejšího střelce týmu příliš grandiózní. A Zelenka si místo postupně vybojoval. Dře a hlavně dává góly, v létě sedm.

Ještě před třemi týdny přemítal, zda nebude lepší odejít, nyní už patří do základní sestavy. “Nemusel jsem s ním nijak speciálně mluvit. Sice řekl někde v novinách, že než sedět na lavičce, raději by šel pryč, ale spolu jsme se o tom nebavili. Ukázal mi, že se o místo umí poprat, tak je to v pořádku. Základ si vlastně vybojoval,” uznal Mazura.

Brno má celkově hodně zkušenou sestavu. Ve středu hřiště Polách (29), na kraji zálohy Siegl (30) a před nimi další dva třicátníci. Oba útočníci mají narozeniny na podzim, pak jim bude ještě o rok víc. Zatím se ukazuje, že na obtíž to být nemusí. Zelenka je rvavý, vybojuje hodně míčů. Wagner se pohybuje kolem, čeká na šanci. “Hra není špatná, mohlo by nám to klapat,” doufá Wagner.

Problém je zatím jinde než ve věku: Wagner ještě nezačal dávat góly. S mladým spoluhráčem nebo bez něj, v přípravě se dosud netrefil ani jednou. Proti Levski Sofia zahodil i penaltu. Ačkoli řadu gólů přihrávkou připravil, vlastní váhání ho štve. “Mrzí mě každý zápas, v němž nedám gól. Šance si vytvořím, v tom problém není. Ale nechce to tam padat. Věřím, že až se jednou trefím, půjde už to lépe. Střílel jsem góly v Rapidu Vídeň, tak chci dokázat, že to umím i v české lize,” neztrácí Wagner optimismus.

jip – Sport 26/07/2006

Chybí peníze i lidé

Zaútočí Morava a Slezsko v nadcházející sezoně na nejvyšší příčky ligové tabulky? Anebo se pětice klubů z východní části republiky jako obvykle ztratí v šedi průměru či podprůměru? Faktem je, že se moravským a slezským klubům nedaří v lize trvaleji prosadit. Od roku 2001 se mezi třemi nejlepšími ligovými kluby objevil moravský či slezský tým pouze třikrát. Ostrava slavila v roce 2004 titul a Olomouc skončila v letech 2001 a 2004 třetí. Víc nic.

Například v minulé sezoně se žádný ze šestice moravských či slezských klubů nedostal mezi prvních pět, Jihlava naopak sestoupila a Morava tak před následujícím ligovým ročníkem ještě o jeden tým zeštíhlela. Může někdo ze zbylé pětice prolomit elitní “český” blok Sparta – Slavia – Liberec – Teplice -Mladá Boleslav?

Jediným moravským klubem, který před nadcházející sezonou posílil, je Brno. Příchody Švejnohy a Polácha ze Slovácka a návrat střelce Wagnera kádr Jihomoravanů nesporně oživí. Ovšem že by Brno pomýšlelo na atak špice ligové tabulky? Nikoliv. “Chceme skončit do šestého místa,” zůstává na zemi klubový ředitel Radek Bělák.

Pouze Baník, jediný zástupce Slezska, vyhlásil před startem sezony maximalistické cíle. “Chceme skončit nejhůře třetí,” avizuje klubový šéf Jakub Kahoun. “Podařilo se nám totiž udržet kádr z minulého ročníku a mužstvo v tomto složení už v jeho závěru ukázalo, že svou sílu má,” dodává. Ovšem žádné velké posily do Ostravy v létě nedorazily. Základní sestava dozná oproti jaru zřejmě jen minimálních změn. Z hráčů, kteří se vrátili z hostování, má nejblíže mezi jedenáctku pravý obránce Marek.

Ani ambiciózní Olomouc nepočítá s útokem na pohárové příčky. “Naším cílem je umístění do šesté příčky,” vypráví Jiří Kubíček, ředitel klubu. Slovácko je ještě o jednu příčku skromnější a Zlínu postačí umístění v první polovině tabulky. “Všechno to vychází z ekonomické situace, která je v moravských klubech prostě jiná než v nejlepších českých,” vysvětluje Kubíček. “Seřaďte kluby podle velikosti rozpočtu a máte pořadí: 1. Sparta, 2. Slavia, 3. Liberec, 4. Teplice. Pan Karl v Liberci a firma Glaverbel v Teplicích fotbal zabezpečili vysoko nad možnostmi moravských klubů. Ty, aby přežily, musejí nejlepší fotbalisty prodávat,” pokračuje olomoucký šéf a připomíná, že fotbalová Morava a Slezsko se nadále musí spoléhat na vlastní výchovu: “Když se odchovanci v prvoligovém klubu chytnou a zastoupí draze kupované posily, přichází období úspěchů.”

Radek Drulák, bývalý věhlasný kanonýr a v současné době hráčský agent FIFA, si všiml jiné slabiny moravských a slezských klubů. “Mezi jejich funkcionáři, hlavně na sportovním úseku řízení, jsou někteří lidé, které provází špatná pověst. Nejsou tak kvalitní jako jejich kolegové v Čechách,” přidává další důvod, proč Morava a Slezsko zatím pokulhávají.

***

OSTRAVA

Rozpočet: 80 milionů Nač si troufá: alespoň 3. místo

Odešli: brankář Daněk, obránci Lesák a Čížek

Přišli: trenér Večeřa s asistentem Kulou, z hostování v Blšanech brankář Buček, útočník Zeher, z Kladna obránci Marek a Neuwirth Minulé umístění: 6. místo Prognóza Sportu: polepší si

SLOVÁCKO

Rozpočet: 50 milionů Nač si troufá: 7. místo Odešli: brankář Ondrůšek, obránci Palinek, Švejnoha, záložníci Mario Lička, Petržela, Polách, Břežný, Czinege a útočníci Obal a Kowalík

Přišli: trenér Plíšek s asistenty Malurou, Klusáčkem a Ondruškou, brankář Marek z Xaverova, obránci Dragoun z Ústí, Vrba a Šimáček z Pardubic, Ineman z Brna, Glos z Jablonce, záložníci Görner ze Žižkova, Racko z Ostravy, Vozábal z Č. Budějovic, Válek z Kunovic, Mareš z Ústí, útočníci Honka ze Sparty, Vrána z Brna. Minulé umístění: 7. místo Prognóza Sportu: pohorší si

OLOMOUC

Rozpočet: 60 milionů Nač si troufá: do 6. místa

Odešli: obránce Pečnik, záložník Špiláček, útočníci Babnič a Martin Vyskočil

Přišli: trenér Palička s asistentem Fryšem, z hostování v Mostu se vrátil obránce Škerle, z Kroměříže záložník P. Kobylík, z juniorky byli přeřazeni obránce Komárek, záložník Janotka a útočník Pulkert Minulé umístění: 9. místo Prognóza Sportu: polepší si

ZLÍN

Rozpočet: 45 milionů Nač si troufá: 8. místo

Odešli: brankář Novák a obránce Kroča

Přišli: trenér Uličný, z Kroměříže obránce Farbák a záložník Šmahaj Minulé umístění: 11. místo Prognóza Sportu: zůstane na pozici

BRNO

Rozpočet: 80 milionů Nač si troufá: do 6. místa

Odešli: brankář Brezovan, obránce Ineman, záložník Baláž, útočníci Musil, Vrána

Přišli: brankář Bureš z Drnovic, obránci Švejnoha ze Slovácka, Gjoreski z FK Sileks (Makedonie), záložník Polách ze Slovácka a útočník Wagner z Mattersburgu (Rakousko).

Minulé umístění: 12. místo Prognóza Sportu: polepší si

Tabulka jak si vedli v předchozích sezonách

Klub 2001/02 2002/03 2003/04 2004/05 2005/06

Ostrava 6. 5. 1. 7. 6.

Olomouc 10. 11. 3. 4. 9.

Zlín – 7. 7. 10. 11.

Slovácko 11. 8. 5. 13. 7.

Brno 8. 9. 14. 11. 12.

Jihlava – – – – 15.

Opava 16. – 12. 16. –

Drnovice 15. – – 8. –

anketa

1. Proč se moravské a slezské kluby jen zřídka dostanou na medailové pozice?

2. Kdo z nich má letos potenciál na přední příčky zaútočit?

RADEK BĚLÁK ředitel Brna

1. Problém je ve výrazně slabší ekonomice moravských klubů. Abyste se udrželi v absolutní špičce, musíte mít dlouhodobě silnou mládež a silného partnera. Jako má Liberec v panu Karlovi. Koupil od nás Poláka, ten chvíli v Liberci nehrával, a když se stál hvězdou a začal Liberec přerůstat, už měl koupenou za něj náhradu Abraháma. To jsou dobře využité peníze a kvalitní skauting.

2. Obávám se, že se to v novém ročníku žádnému nepovede.

FRANTIŠEK HRDLIČKA ředitel Teplic

1. V rozpočtu příčina není, protože jeho velikostí vyčnívá jen Sparta. Vážný problém Moravanů vidím spíše v častém střídání majitelů klubů. Každý, který odcházel, si chtěl vzít alespoň to, co investoval. A tak se prodávali hráči, kteří by při stabilitě mohli zůstat. Zdá se však, že taková doba skončila. Například Brno se zdá být už velice stabilní a určitě půjde nahoru.

2. Největší šance letos dávám Brnu.

RADEK DRULÁK internacionál

1. Důležitá je kvalita lidí, kteří v klubech řídí fotbal. Praxe to potvrzuje. Brno po létech strádání a častých změnách majitelů půjde nahoru, protože sportovním ředitelem je Karel Jarůšek. Rozumí fotbalu, má vystupování, je to čestný člověk a lidi za ním jdou. Obávám se, že pozice bude muset opustit Olomouc. Válka Kubíčka s šéfy svazu je soukromá, ale u nás už to tak chodí, že následky odnese klub..

2. Potenciál na úspěšný atak prvních tří příček tabulky nyní žádný moravský klub nemá.

Vladimír Kolář – Richard Šíma – Sport 20/07/2006

Brno ukázalo ligovou kvalitu

Fotbalisté Hradce Králové v přípravě v Roudnici prohráli s prvoligovým soupeřem 0:3. Fotbalisté Hradce Králové utrpěli dva týdny před začátkem 2. ligy zatím nejtěžší porážku přípravy. Na hřišti v Roudnici prohráli 0:3 s Brnem, pro které to bylo poslední utkání před vstupem do nového ročníku 1. ligy.

„Předvedlo dobrý fotbal, hrálo asi v sestavě pro ligu a bylo vidět, že na jeho straně je kvalita,“ komentoval utkání trenér Hradce Karel Krejčík.
Brnu vyšly nástupy do obou poločasů, střelecky to podobnými góly zařídil Zelenka – v obou případech zakončil téměř do prázdné branky nádherné akce svých spoluhráčů. „Oba góly byly podobné, bohužel jsme tyto akce nedokázali pokrýt,“ poznamenal hradecký trenér.
Střelecky se prosadil také druhý brněnský útočník Wagner, několik dalších šancí hosté nevyužili. „Snažili jsme se Brnu konkurovat, ale byli jsme horší,“ konstatoval Krejčík. Jeho tým mohl gól dát také, ale dvě největší šance zlikvidoval brankář Lejsal – v 1. poločase Ferčákovu hlavičku a ve druhé Blažejův volej.

FC Hradec Králové – 1. FC Brno 0:3 (0:1).

Branky: 6. a 46. Zelenka, 66. Polách. Rozhodčí: Šedivý. Diváků: 400.

Brno: Lejsal – Švejnoha, Schuster (78. Kuncl), Pavlík, Gjoreski – Besta, Polách, Holek, Černý (74. Partyš) – Zelenka (86. Okleštěk), Wagner

Hradec: 1. poločas: Podhajský – Chleboun, Filip, Karal, Jun – Gavula, Ferčák, Šmarda, Bouška – Duchnič, Černý. 2. poločas: Lindr – Kaplan, Přibyl, Plašil, Poděbradský – Rezek, Kowalczyk, Hable, Blažej – Semerák, Pilař.

hek – MF Dnes 24/07/2006