Kdo vymyslel trička s dlouhým rukávem?

Napadlo vás se někdy zamyslet nad tím, co bylo dřív – jestli tričko s dlouhým rukávem nebo tričko s rukávem krátkým? Pokud se člověk začal oblékat z důvodů spíše praktických než estetických, jsou trička s dlouhým rukávem určitě starší. Zahřejí, zahalí, poskytnou ochranu před sluncem a přitom jsou lehká, skladná a dobře se v nich sportuje. Znamená to ale, že ten, kdo je nosí, musí nutně rezignovat na parádu? Rozhodně ne. 

S sebou alespoň tři trička s dlouhým rukávem

Za svou praktičnost se trička s dlouhým rukávem rozhodně nemusí stydět. V letních měsících plně nahrazují mikiny, oblékneme je k večernímu táboráku a skvěle se v nich spí třeba ve stanu. Kdo vypravoval někdy děti na letní tábor, jistě si vzpomene, že v seznamu “co s sebou” tato trička figurovala na předních místech a děti je při svém pobytu plně využily. To samé platí pro různé letní zájezdy nebo pobyty pro starší ročníky. Tričko s dlouhým rukávem je neocenitelným společníkem na horském výšlapu nebo cyklovýletě, když začne najednou silně foukat, nebo na jakékoli letní sportovně pojaté dovolené, když se náhle ochladí. Navíc – protože máme na mysli trička jako součást dámského oblečení – jsou střižena tak, že ta přiléhavá dovolí vyniknout dokonalé postavě, volnější střihy naopak zahalí plnější tvary. Proto se žena může cítit dobře a přitom zcela funkčně oblečena. 

Materiál odpovídá použití

Jasně, že materiálem číslo jedna je přírodní bavlna. Je nejpříjemnější na nošení, dobře saje pot, a pokud nezvolíte za každou cenu nejlevnější zboží (kvalitní bavlněná trička jsou dostatečně levná a určitě nebudete muset zůstat jen při jednom), vydrží časté praní bez vytahání a dalších změn. Kromě toho když se dobře pověsí, nemusí se ani žehlit.  Stejnou vlastnost mají také trika polyesterová nebo s příměsí elastanu. Sportovci sahají po tzv. funkčním prádle vyrobeném ze syntetických nebo přírodních vláken. Především vlněná trička jsou vysoce luxusním zbožím.  Co se týče barevného provedení, jako by se výrobci domluvili nebo se báli porušit zaběhnuté zvyklosti, je vpodstatě uniformní – vedou jednobarevná černá, bílá a tmavomodrá trička, kterým na záda dýchá oblíbený proužek. Ale protože jsou to zároveň barvy nejprodávanější a zcela v souladu s funkcí těchto kousků šatníku, je to vlastně dobře.

Proč nekombinovat – třeba s krátkým trikem?

A teď konečně k záležitostem módy. Jaké divy může žena udělat, aby se jeji tričko stalo součástí plně módního outfitu? Odborníci radí hodně pracovat s bižuterií a dalšími doplňky– bohatý korálový náhrdelník, náramky a dlouhé náušnice skvěle využijí tričko jako pozadí k vyniknutí. Jednoduchost trika vyzývá k výraznějšímu líčení, je ideální k doplnění širším barevným páskem. Pokud někdo miluje ležérní vrstvený styl, vzhledem k různě hlubokým a tvarovaným výstřihům se dá vždycky zařídit, aby spodní oblečení  – nejčastěji triko s krátkým rukávem – nějak nenápadně vykukovalo. A pak je tu varianta opačná, která byla hitem v 90. letech minulého století a jejíž živoucí legendou a zároveň důkazem, že ještě neřekla poslední slovo, je postava Sheldona ze seriálu Teorie velkého třesku – na tričko s dlouhým rukávem se oblékne tričko s krátkým. Existují takové designérské pokusy, které tuto variantu dokonce simulují. A konečně – jednobarevnost trička není povinnost, kromě proužků určitě seženete puntíky nebo nápaditý potisk. 

Čarování se střihem

Zatímco přiléhavá trička neskýtají moc prostoru na zvláštní provedení, u těch volnějších se návrháři mohou vyřádit. Takzvaná áčková silueta, prodloužená délka nebo malé kapsy změní oblečení tak zásadně, že se vtírá otázka, zda už se nejedná spíše o minišaty. A s takovým trikem s dlouhým rukávem určitě zaujmete, i když k němu obléknete kalhoty. 

K čemu nosíte tričko s dlouhým rukávem? Nevadí vám, když na delším cyklovýletě máte odhalená ramena a paže? Kterých triček máte více – s dlouhým rukávem, nebo s krátkým? Všimli jste si, jak délka rukávu ovlivňuje cenu trička? 

Přečtěte si také  SEO optimalizace: jak spojit vaši vizi s daty?