Profesionálové

patrick-schneider

(1931 – 1948)

V roce 1932 hrají SK Židenice ve II. lize. Obvyklá sestava je následující: Mimra – Galler, Luger – Suchánek, Smolka I, Chlup – Šterc, Smolka II, Moták, E. Veselý, Rulc.

Ročník II. ligy – 1932/33 – SK Židenice (28 bodů, skóre 92:29, za 13 vítězství, 2 remízy a tři prohry) vyhrává s náskokem tří bodů před SK Čechie Karlín (25) a třetím Nuselským SK (23).

V září 1932 sehrává v dresu Sparty sedmistý dvacátý třetí – a definitivně poslední zápas legendární centrhalv Pešek – Káďa. Bezmála rok o něm není slyšet, au se objeví dne 5. srpna 1933 v Židenicích a hraje za Židenice poprvé proti vídeňskému Slovanu. A 28. srpna při brněnské prvoligové premiéře vede svůj nový celek na letenské trávě jako kapitán. A je hlavním hrdinou utkání. Židenice sice prohrávají 3:2, ale po urputném boji. Jak píše České slovo: “Jako by se za těch dvacet let nezměnil. Je stále ideálním kapitánem mužstva a jedinečným dirigentem celé jedenáctky.” I v jarní odvetě má hlavní slovo a je opět nejlepším hráčem. I za jeho podpory remizuje SK Židenice se Spartou 1:1.

I když SK Židenice nemá v reprezentaci Československa na mistrovství světa v roce 1934 ani jednoho zástupce, tak v přípravných zápasech si zahraje i brněnský útok Šterc, J. Smolka, Moták a Rulc.

Ve své premiérové sezóně 1933/34 Asociační ligy končí SK Židenice na 8 místě z 10 účastníků, se 14 body, pasivním skóre 36:45 a bilancí 5 výher, 4 remízy a 9 poráuek. Slouení mužstva je následující: Bulgakov, Vojta, Medowich – Galler, Neder, Černý, Pešek – Káďa, Smolka I, Raffinski, Pospíchal, Molnár, Kovacs, Roman, Šterc, Smolka II, Moták, Rulc, Friese, Suchánek, Veselý, Tichý. Nejlepším střelcem mužstva je J. Moták se 13 brankami.

Z divokých výsledků lze uvést výhru 5:1 proti AFK Bohemians a prohru se Slávií 2:5

V ročníku 1934/35 jiu Státní ligy obsazuje SK Židenice fantastické třetí místo za oběma prauskými S. Dosahuje 26 bodů, aktivního skóre 42:32 a bilance 11 – 4 – 7. Mužstvo hraje sezónu v následujícím slouení: Burkert – Neder, Černý, Raffinski, Böhm, Novák, Pospíchal, Smolka, Eremiáš, Šterc, Moták, Průša, Tichý, Rulc, Nývlt, Friese. Nejvíce gólů střílí soupeřům šlapanický odchovanec Šterc – 15.

Ve čtyřech zápasech dává SK Židenice po čtyřech gólech, ale v zápase se Spartou se nedaří – 1:6.

O Středoevropský pohár hraje znovu šestnáct mužstev z Československa, Rakouska, Itálie a Maďarska. V prvním kole přisuzuje los našemu klubu vídeňský Rapid. Doma SK Židenice vítězí 3:2 a v odvetě dokáue uhrát remízu 2:2 a postup. V kole druhém si doma famózně poradí 4:2 s Ferencvárosem, ale krutých 1:6 v Budapešti končí pohárovou pouť. V té době je však Fradi jedním z nejlepších celků starého kontinentu. Au ve finále jej zastaví AC Sparta Praha a Zentropa cup získává do svého druení.

V roce 1935 na základě výsledků kvalifikace postupuje i SK Moravská Slavia Brno, ligu hraje pouze do roku 1937 a pak následuje hluboký a strmý pád do divizních soutěuí.

Sezóna 1935/36 – 4 místo, 32 bodů, 65:42 a bilance 13 – 6 – 7. Ligový ročník odehraje mužstvo ve složení: Burkert, Terš, Ludvík – Neder, Černý, Smolka, Pospíchal, Böhm, Novák, Šterc, Nepala, Rulc, Průša, Hess, Moták, Nývlt, Suchánek, Klíma.

Kanonýrem mužstva je Průša – 18 gólů a výrazně se prosazuje i židenický odchovanec Nepala a ve své premiérové ligové sezóně zahajuje účet – 15 gólů!!!

Brněnské derby vyznívá jednoznačně pro SK Židenice. Zvítězí v obou zápasech, 2:1 a 6:2.

Za zmínku stojí i vítězství nad SK Kladno – 6:2 a výhra nad sestupujícím DSV Žatec 7:1. Debaklů jsme pro tento ročník ušetřeni.

Středoevropský pohár se rozšiřuje o celky ze Švýcarska, a proto SK Židenice jako čtvrtý celek Státní ligy sehrává kvalifikaci s mistrem Švýcarska FC Lausanne. Doma vítězí 5:0 a i prohra 1:2 venku na postup stačí. V prvním kole poráží doma Ambrosianu Milano 3:2, k vyřazení však vede až velmi krutá porážka 1:8 v Itálii. 

V roce 1936 jsou k zaznamenání ještě dvě události, radostná a smutná. V mužstvu Rusj Užhorod začíná svou novou úspěšnou etapu – trenérskou, a postupuje s ním do ligy bývalý hráč SK Židenice a československý reprezentant Otto Mazal – Škvajn. A bohužel 7. září spáchal ve věku 39 let sebevraždu další z bývalých hráčů SK Židenice a československý reprezentant Rudolf Štapl.

V sezóně 1936/37 se moc nedaří. SK Židenice obsazuje ve státní lize až 7 místo – 24 bodů, pasivní skóre 41:52 , bilanci 11 – 2 – 9. Složení mužstva v ligovém ročníku je následující: Burkert, Andrašík, Ludvík, Haas – Nejedlý, Neder, Černý, Pospíchal, Chocholouš, Novák, Čurda, Rulc, Nepala, J. Stloukal, V. Stloukal, Čabaňa, Průša, Pecháček, Šterc. Nejlepšími střelci jsou Nepala a další odchovanec J. Stloukal s 11 brankami.

Derby s beznadějně poslední SK Moravská Slavie opět vyhrává SK Židenice – 1:0 a 6:0.

Mužstvo též v lize utrží dva debakly – se Slavií 1: 7 a Spartou 6:0.

Jediným zástupcem klubu v reprezentaci Československa je Oldřich Rulc. SK Židenice jej získávají ještě jako talentovaného dorostence ze Sparty a za klub hraje již v sezóně 1931/32 až vydrží dlouhých 20 let!!!

V ročníku 1937/38 se opět začíná blýskat na lepší časy. SK Židenice dokončuje sezónu za pražskými S na vynikajícím třetím místě s 26 body, aktivním skóre 46:27 a bilancí 11 – 4 – 7. Kádr mužstva se příliš nemění: Burkert, Andrašík – Neder, Tóth, Vaněk, Nejedlý, Pospíchal, Novák, Čurda, Rulc, Čabaňa, J. Stloukal, V. Stloukal, Nepala, Koubek, Šterc, Djanik. Nejlepším střelcem je reprezentant Oldřich Rulc, trefí se desetkrát.

Sezóna se naštěstí obejde bez debaklů, naopak sestupující SK Prostějov dvakrát porážíme rozdílem více než třídy – 5:0 a 5:1.

Na MS 1938 odjíždějí s reprezentací dva hráči klubu. Brankář Burkert a levý útočník Rulc. V úvodním zápase proti Holandsku (3:0 po prodloužení) si zahraje jenom Rulc. V prvním zápase proti Brazílii žádný, a v opakovaném nastupují oba. Brankář Burkert dokonce se zraněním z tréninku, když Pláničkovi v prvním zápase Brazilci dokonce zlomí ruku! Není ovšem jediným zraněným v tomto zápase. V opakovaném zápase podléhá zdecimovaná reprezentace soupeři 1:2, když Rulc přihrává Kopeckému na náš jediný gól. Autor branky posléze dostává od Brazilců pěstí a dohrává zápas s otřesem mozku.

Ve Středoevropském poháru se SK Židenice loučí již v prvním kole. Osud se jmenuje Ferencváros. Doma sice vítězí nadějně 3:1, ale v odvetě prohrává 3:0 a je po nadějích. Fradi zastaví až ve finále Slavia a získává pohár pro sebe.

Dává o sobě vědět i dorost SK Židenice. Vyhrává mistrovství Moravy a podlehne až v odloženém finále mistru Čech, pražské Slavii 0:2 a 3:6.

Sezóna 1938/39 se sehrává na dvě etapy. V březnu 1939 vystupuje po třetím jarním kole ze soutěže ŠK Bratislava, jediný slovenský zástupce v soutěži. Výsledky dosud sehraných zápasů s tímto celkem jsou anulovány a soutěž je dohrávána jako Českomoravská liga.

SK Židenice končí na šestém místě, na stejném byl i v březnu 1939 s 18 body, pasivním skóre 33:41 a bilancí 6 – 6 – 8. Složení mužstva: Burkert, Andrašík – Neder, Vaněk, Koubek, Čabaňa, Nepala, Čurda, Chocholouš, J. Stloukal, Pospíchal, Novák, Csapo, Vít, Rulc, V. Stloukal, Krejčí, Čambal, Karda. Nejlepším střelec týmu je Koubek se 14 brankami.

S AC Spartou Praha se tradičně nedaří – 1:3 a 2:7, k dalším debaklům lze přičíst 0:6 s Viktorii Žižkov. Naopak ke světlejším okamžikům se řadí zápas s SK Baťa Zlín 4:1 a 4:0 proti SK Kladno.

Tentokrát již židenický dorost dosahuje titulu mistra. Ve finále poráží dorostence SK Aston Villa Mladá Boleslav 7:1 a v odvetě prohrává jen 0:1.

V ročníku 1939/40 postoupí SK Židenice v konečném hodnocení o jednu příčku na páté místo s 23 body. Skóre je ale stále pasivní – 38:50, bilance 9 – 5 – 8. Složení týmu prochází obměnou: Burkert – Vaněk, Koubek, Čurda, Novák, Chocholouš, Vít, V. Stloukal, Klimeš, J. Stloukal, Rulc, Krejčíř, Buchta, Červený, Zapletal, Sulkovský, Neuman, Kocourek, Harnach, Růžička. Nejlepších střelců je povícero, hned tři hráči dosahují nejvyššího počtu branek – 7. Jsou to Krejčíř, Rulc a J. Stloukal.

Bohužel mužstvo sehrává jedno z nejhorších utkání ve své historii 1:9 s SK Plzeň, též výsledek se Slavií 0:7 nepatří k těm lepším. Jen jediné utkání za celý ročník je v opačném gardu, kdy SK Židenice poráží sestupující SK Slezskou Ostravu 5:1.

Tato sezóna je pro Františka Nováka poslední v klubu a v životě vůbec. Utíká do Anglie, kde padne na nebi válečném jako letec.

V nejlepší jedenáctce dle časopisu A-Zet se objevuje židenický E. Vaněk. V béčkové sestavě pak hráč Kročehlav, ale od nové sezóny jiu židenický Štěpán.

Sezóna 1940/41 není pro SK Židenice příznivá. Končí au na 10 místě s 18 body, jen o dva body před sestupující Viktorií Žižkov A tři před Druhým sestupujícím SK Libeň, s pasivním skóre 51:68 a bilancí 7 – 4 – 11. Mužstvo hraje v sestavě: Proch, Dědič – Koubek, Růuička, Chocholouš, Čurda, Harnach, M. Vaněk, Kratochvíla, Buchta, Červený, Galáb, Krejčíř, Rulc, J. Stloukal, Štěpán, E. Vaněk, Vycpálek, Zapletal. Nejlepším střelcem je posila Vycpálek se 14 góly.

Divokých výsledků se rodí povícero. Oba zápasy se Slavií 4:5 a 4:4, 3:5 a 8:3 s SK Prostějov, 0:4 s SK Viktorií Plzeň, 0:7 s SK Plzeň.

Podzim je bídný – poslední místo a jen 4 body. SK Židenice posiluje: Vycpálek se Slavie, Galáb z Libně a jiu zmiňovaný Štěpán z Kročehlav.

Dorostenci opět poráuejí v boji o titul mladoboleslavskou Aston Villu, posléze přejmenovanou na Národní SK. Venku sice 0:2, ale doma před 11 000 diváky v předzápase Českomoravské ligy se Slavií 6:2.

V konečné tabulce sezóny 1941/42 si SK Židenice o dvě místa polepšuje, skončí na 8 místě hned za AC Sparta Praha s 19 body, lehce pasivním skóre 65:73 a bilancí 8 – 3 – 11. V sestavě se vystřídá neobvykle hodně hráčů: Dědič, Kopecký – Galáb, Růuička, Čurda, Harnach, Procházka, Daněk, Bláha, Červený, Hanák, Chocholouš, Kalivoda, Kopal, Krejčíř, Křišťál, Nepala, Novohradský, Rulc, Štěpán, E. Vaněk, Vycpálek, Zapletal. Nejlepším střelcem je Nepala s 12 brankami. 

Mužstvo si bohužel opakuje historický debakl 1:9, tentokrát se Slavií, 3:6 prohrává s SK Prostějov, k zaznamenání je i 2:6 s SK Plzeň, téu prohrává dvakrát 3:5 se Spartou a AFK Bohemia. Naopak k vidění jsou výhry 4:2 se Slavií, 6:1 s SK Polaban Nymburk a 6:3 s Viktorií Plzeň.

Z nedostatku reprezentačních klání se uskutečňují zápasy Čechy – Morava a Praha – Brno.  Všechny vyhrávají Čechy (2 x 3:1) a Brno (6:2. 8:3). Za zmínku stojí jen policejně uzavřený stadion Židenic, kde se do ochozů nedostávají další tisícovky diváků a téu, ue v zápase Praha – Brno úspěšně zkouší Židenice budoucího reprezentačního brankáře Kopeckého z Libně.

Předposlední ročník Českomoravské ligy – 1942/43 zastihuje SK Židenice v lepší formě. Končí na 4 místě s 25 body vinou horšího skóre 60:54 za SK Baťa Zlín (72:56). Sestava hraje následující: Dědič, Kopecký – E. Vaněk, Kalivoda, Zapletal, Galáb, Chocholouš, Novohradský, Štěpán, Trnka, Nepala, Rulc, Kaiser, Krejčíř, Křišťál, Červený, M. Vaněk. Nejvíce gólů v síti soupeřů, a to 21, má na kontě Štěpán.

Přečtěte si také  Mistři: počet zápasů v jednotlivých sezónách

Výčet debaklů i vítězství je tentokrát dost pestrý: 0:5 se Slavií, 2:4 a 1:6 se Spartou, 2:5 s SK Nusle, ale téu 5:2 se stejným soupeřem, dále 1:5 a 5:1 s SK Pardubice, 6:2 a 4:3 s SK Rakovník.

Poslední sezónou Českomoravské ligy je ročník 1943/44. SK Židenice se propadá na 8 místo a získává 24 bodů s vyrovnaným skóre  58:61 a bilancí 9 – 6 – 11. Mužstvo hraje v sestavě: Kopecký, Dědič – E. Vaněk, Kalivoda, Novohradský, Chocholouš, Zapletal, Krejčíř, Nepala, Štěpán, Trnka, Kaiser, Šimek, Daněk, Hronek, Vrzal, M. Vaněk. Kanonýrem se stává Šimek se 17 góly.

O divoké výsledky opět není nouze. Sparta – 3:4, Slavia – 1:4, SK Baťa Zlín – 1:6, Viktoria Plzeň – 0:5, SK Slezská Ostrava – 0:4,. Ale i vítězství stojí za to. 4:1 – SK Plzeň, 4:0 – SK Nusle, 6:2 – SK Baťa Zlín, 6:3 – SK Pardubice, 4:0 – SK Polaban Nymburk. 

Před sezónou přichází do mužstva kanonýr Šimek z SK ASO Olomouc. Za předchozí dvě sezóny nastřílel v Českomoravské lize 21 gólů.

V sezóně 1944/45 se z důvodu válečných událostí liga nehraje. Sehrává se ovšem utkání Morava – Čechy (1:3), SK Židenice reprezentují Kopecký, E. Vaněk, Zapletal, Šimek, Nepala.

Bohuuel je doznívajícími boji zasaueno i hřiště SK Židenice, ba co víc, ředitel pojišťovny, kde sídlí sekretariát klubu, dům na dnešním Moravském náměstí zapálí a tak přichází SK Židenice o svůj archiv a veškeré trofeje.

Státní liga se naplno rozbíhá po osvobození a hraje se hned ve dvou skupinách o deseti účastnících. V Oddělení B končí SK Židenice druhý za Slavií a má na kontě 25 bodů, vysoce aktivní skóre 61:43 a bilanci 12 – 1 – 5. Tým sice doznává několika změn, ale kostra zůstává stejná: Kopecký – Vaněk, Galáb, Sláma, Zapletal, Červený, Nepala, Štěpán, Trnka, Krejčíř, Šimek, Rulc, Sobotka, Plšek, Vrzal. Nejvíce gólů soupeřům opět střílí Šimek – 26.

Pokračuje i trend zápasů bohatých na skóre: 4:3 a 1:6 se Slavií, 8:1 a 0:4 s ŠK Jednotou Košice, 4:2 s SK Kladno, 7:3 s Viktorií Žižkov, 4:1 a 2:5, se Spartou Pováuská Bystrica, 4:3 s TŠS Trnava , 4:0 s SK Prostějov a konečně 4:2 a 9:2  s SK Pardubice.

V zápase s ŠK Jednota Košice střílí Štěpán 4 góly, Šimek 2, Plšek a Trnka.

Ve stejné sezóně sehrají SK Židenice dva zápasy s britskými celky. S Derby County 0:2 a skotský Hibernians Edinburgh poráuí 3:1.

Závěrečnou sezónou období profesionálů je ročník 1941/47 Státní ligy a končí pořádnou ostudou. SK Židenice je pro ovlivňování výsledků spolu s SK Kladno a SK Baťa Zlín vyloučeno ze soutěue a sestupuje do divize! Ale po pořádku. Podle ligové tabulky končí mužstvo na prvním nesestupovém 11 místě s 22 body, skóre 64:78 a bilancí 10 – 2 – 14. Sestava je značně rozsáhlá, ale o důvodech později: Kopecký, Sochor, Janák, Losev – E. Vaněk, Vrzal, Sezemský, Galáb, M. Vaněk, Zapletal, Matušek, Štěpán, Buchta, Plšek, Šimek, Sobotka, Rulc, Sláma, Trnka, Krejčíř, Licek, Veselý, Laskov, Hemele, Červený. Kanonýrem se stává odchovanec Sobotka s 18 trefami.

I pohled do výsledků naznačuje stabilní “výkonnost”: 2:5 – Slavia, 0:8 – Sparta, 3:5 – Bohemians, 0:4, 1:6 – ŠK Bratislava, 4:6, 2:8 – SK Viktoria Plzeň, 0:4 – SK Baťa Zlín, 3:4 – ASO Olomouc. Ale i 7:2. 3:0 – ŠK Žilina, 6:3 – ŠK Jednota Košice, 6:1 a 5:0 – Viktoria Žižkov a 4:1 – SK Libeň . 

Stávka na obranu trenéra –  když Židenice z jarního výsluní na podzim posléze klesnou na au na předposlední místo ligové tabulky, odvolává výbor Josefa Eremiáše – prý pro nedostatek autority, V tu chvíli se hráči postaví za trenéra, a když  vedení trvá na svém, jdou v čele s reprezentanty Kopeckým a Galábem do stávky. Právě ti nejlepší odmítnou kompromis. Následují klubové tresty – Kopecký, Trnka a Zapletal budou stát půl roku, Galába zachrání před stejným trestem osudem sice podezřelé, ale úřední potvrzení od vojenského útvaru.

A jak vlastně boj o sestup dopadá? V sobotu po nerozhodném poločase Kladno podlehne Zlínu,a deník Práce dodává: “Ti, kdou věřili v poctivost rozhodujících bojů v lize, včera byli šeredně zklamáni. Tak jak zahrálo Kladno, nemohlo by vyhráti s uádným soupeřem. Naprostý nezájem na hře, nebojovnost a u některých hráčů dokonce přílišná horlivost nejen v zahazování šancí, nýbru v nahrávání míčů na kopačky soupeře …” Tentýu list v úterním shrnutí: “Nezáleuí na tom, jestli sestupuje Baťa nebo Židenice …” Stačí se zamyslet nad smyslem předcházející věty. Kdyby měly sestupovat jen tři, byly by přeci na váukách osudy Zlína a Olomouce! Ale pokračujme v citaci: “V kuloárech hotelu Paříž na včerejší schůzi hracího oddělení se významně naznačovalo, ue Židenice mají v rukou průkazný materiál o průběhu na Kladně.” Nicméně jsou schváleny výsledky posledního kola a rozlosován nový ročník – bez Libně, Žižkova, Olomouce a Židenic, ale se čtyřmi nováčky. Mladá fronta totiu uveřejní otevřený list židenického představitele v hrací komisi, zkušeného lanaře a důvěrného znalce ligového zákulisí Bohumila Plhoně předsedovi ČSAF. Prozradí brněnské jednání o zvláštní prémii pro Kladeňáky – za vítězství nad Baťou. když Plhoň vyčte Kladenským nedodruení dohody, dostane se mu odpovědi: “Co chceš, když jste dali tak málo.” Výsledek dosvědčí i Asociační kapitán, a obviní domácí ze sabotáue. Začne se vyšetřovat. Do divize putují ASO Olomouc, Viktoria Žižkov, SK Libeň, A na základě vyšetřování SK Baťa Zlín, SK Židenice a SK Kladno – i když skončilo v lize třetí!!! Profesionalismus má někdy trapné a fatální konce …

Seznam hráčů

 33/3434/3535/3636/3737/3838/3939/4040/4141/4242/4343/4445/4646/47 
Bulgakov             
Vojta 
Medowich              
Burkert      
Terš              
Ludvík  
Andrašík              
Haas 
Proch              
Dědič    
Kopecký              
Sochor 
Janák              
Losev             
Galler1            1
Neder11512 10
K. Černý             
Káďa 
Smolka I3            3
Raffinski  
Pospíchal 1  2        3
Molnár 
Kovacs             
Roman11
Šterc5159 3        32
Smolka II11
J. Moták1353          21
Rulc835310477812765
Friese             
Suchánek  
Veselý I1            1
Tichý1910
Böhm             
Novák      
Eremiáš             
Průša618529
Nývlt  2          2
Nepala151161112103169
Hess  6          6
Klíma 
Nejedlý             
Chocholouš     1 45
Čurda             
J. Stloukal11667232
V. Stloukal   1331      8
Čabaňa271019
Pecháček   7         7
Tóth 
E. Vaněk      2331   9
Koubek414  18
Djanik    3        3
Csapo66
Vít             
Krejčí11
Čambal     1       1
Karda11
Klimeš      4      4
Krejčíř746675641
Buchta      41     5
Červený3651217
Zapletal      172142118
Sulkovský11
Neuman             
Kocourek 
Harnach             
Růuička
M. Vaněk            11
Kratochvíla
Gáláb       1   1 2
Štěpán6721810153
Vycpálek       145    19
Procházka 
Daněk          6  6
Bláha33
Hanák        1    1
Kalivoda1  1
Kopal        1    1
Křišťál213
Novohradský        241  7
Trnka715215
Kaiser         75  12
Šimek1726952
Hronek          2  2
Vrzal
Sláma             
Sobotka51823
Plšek           1 1
Sezemský
Matušek            22
Licek66
Veselý II            22
Laskov44
Hemele            22