Život s gigantomastií nebo-li extrémně velkými prsy není pro ženy vůbec lehký. Ač se může zdát, že vlastnictví obřích prsou je výhrou v loterii, opak je pravdou. V případě gigantomastie se totiž jedná o opravdu velké a těžké prsy, které ztrpčují ženám život a ničí zdraví. 

Definice gigantomastie

Mnoho žen by si přálo mít o něco větší prsa. Málokterá by si je však přála mít takové, aby svým objemem spadaly do kategorie gigantomastie. V tomto případě se totiž jedná o opravdu extrémně velká ňadra, jejichž objem je větší než 3 litry. Tedy každé prso má větší objem než 1 500 ml. 

Příznaky a symptomy

Největším znakem jsou opravdu velká a těžká prsa. Právě jejich velikost a tíha mají za následek, že prsa nehezky klesají. V případě gigantomastie mohou ňadra takto klesnout až tak nízko, že jsou prsní dvorce na úrovni ženina pupku. To nejen vede ke zdravotním problémům, ale i těm psychickým, protože takto povislá prsa nelze nijak skrýt. 

Příčiny vzniku

Gigantomastie vzniká kvůli nadměrnému vývoji prsních žláz. U někoho se objevuje už v dospívání, často se však problém objeví až během pokročilejšího života ženy. Většinou k tomu dojde během těhotenství, kdy prsa najednou narostou do extrémních rozměrů, ale už se nikdy nevrátí na původní úroveň. Důvod tohoto růstu je však neznámý. Vlivem může být hormonální nerovnováha, porucha štítné žlázy i značný nárůst váhy. 

Diagnostika a léčba

Diagnostika tohoto onemocnění je nejčastěji prováděna lékaři se specializací na obory gynekologie či plastická chirurgie. Nejefektivnější řešení se pak nabízí ve formě plastické operace, kdy dojde k redukci poprsí. Tím se uleví nejen psychice, ale i tělu. Hlavně páteři.

Psychologické dopady na ženy s gigantomastií

Takto obrovské prsy mívají negativní dopad na život žen. 

  • Velmi často se objevují úzkostné poruchy.
  • Depresivní stavy. 
  • Snížené sebevědomí. 

Je to dáno nejen tím, že díky svým obrovským prsům bývají ženy často středem nechtěné pozornosti, ale i tím, že je to velmi omezuje i z hlediska fyzických i sociálních aktivit. 

Sociální dopady na ženy s gigantomastií

Díky svým prsům a pozornosti, která je na ně často upřena, se tyto ženy ještě více straní společnosti, což prohlubuje jejich psychické problémy. Takto gigantická prsa totiž neschováte ani nezhubnete. 

Fyzické dopady na ženy s gigantomastií

  • Nejčastějším problémem jsou často trvalé bolesti zad a páteře, které vznikají v důsledku přetížení zádových svalů.  
  • Častým problémem jsou i vyrážky, které vznikají na kůži pod prsy. 
  • Díky nesprávnému postavení páteře a jejímu přetěžování ženy trpí i migrénami, bolestmi hlavy či brněním končetin. 

Možnosti chirurgického zákroku

Chirurgický zákrok zvaný redukční mammaplastika nabízí trvalé a opravdové řešení, které dokáže dát prsům tvar i velikost, která pro ženu není zatěžující. Provádí se většinou na klinikách plastické chirurgie. V některých případech může být proplacen i zdravotní pojišťovnou. 

Alternativní způsoby řešení gigantomastie

Pokud má žena problémy s nadměrnými prsy, bývá snaha řešit tyto problémy konzervativní cestou. Ta probíhá pomocí redukce váhy, nošení speciálního podpůrného spodního prádla a návštěv fyzioterapie. Hlavním cílem je snížení zátěže pro tělo a zmírnění bolesti. V případě gigantomastie však toto bývá nedostatečným řešením. A jediným vhodným řešením se pak nabízí chirurgická redukce prsou. 

Podpora a poradenství pro ženy s gigantomastií

V případě, že máte extrémně velká prsa, která vás limitují v běžném životě, nebojte se situaci řešit. V tomto případě se jedná o onemocnění, na které existuje řešení. Nenechte si zničit svůj život bolestí. Návštěva odborníka na klinice plastické chirurgie vám může od problému značně pomoci. 

Jak velká prsa máte vy?

Jan Petrásek