Lidem s nedokonalým porostem hlavy konečně svítá naděje. Dobrá zpráva současné medicíny zní: Většina případů vypadávání vlasů je léčitelná. Růst vlasových kořínků lze často znovu aktivovat, To znamená cíleně podpořit odůvodněnou medikací a změnou životosprávy. Řídké a vypadávající vlasy se dnes seriózně léčí, ke zjištění jejich příčiny je potřeba řada vyšetření včetně krevního obrazu.
Zastavení padání vlasů je jedna věc. Ovšem vlasy již ztracené zpátky žádné léky zpět nepřičarují. Musí se na hlavu pečlivě znovu vysadit. Tak přichází ke slovu transplantace vlasů. Jde tedy o komplexní a relativně složitou léčbu, která ovšem již nějakou dobu existuje, a neustále se zdokonaluje tak, že je efektivní a pro pacienta příjemná a neomezující.
Prokletá dědičnost
Jak dokládají výsledky individuálních vyšetření a statistiky, nedostatek vlasů nebývá příliš často důsledkem vzácného onemocnění nebo dopadem nějaké agresivní léčby. V drtivé většině případů jde vlastně o přirozené vrozené procesy. Dědičné vzorce vypadávání vlasů se v odborném žargonu také označují jako alopecia androgenetika neboli androgenetická alopecie. Průběh a načasování se u obou pohlaví výrazně liší.
U mužů to často začíná ustupující vlasovou linií, která nenápadně, ale vytrvale postupuje. V oblasti vertexu (vrcholu lebeční klenby) navíc začíná vypadávání vlasů, které se vyvine v tonzuru. Bez léčby tento proces obvykle pokračuje, dokud se ustupující vlasová linie a tonzura nesblíží, tj. nespojí se navzájem. U každého druhého mužského pacienta s vypadáváním vlasů se dříve nebo později vyvine poloplešatá hlava, takže z něj zbude jen třásněnka. Tento proces může začít již v mladém věku, například ve 20 letech, a to nikoho nepotěší.
Dědičné vypadávání vlasů u něžného pohlaví obvykle začíná na střední pěšince. Zpočátku vypadne několik vlasů, dokud nedojde ke znatelnému ztenčení, na středovém dělení a v přilehlých oblastech až ke spánku. To se může změnit ve zřídnutí vlasů celé hlavy. U žen začíná toto dědičné vypadávání vlasů kolem 40. roku života a často je spojeno s nástupem menopauzy. Ustupující vlasová linie u žen je také dědičná. Ustupující vlasová linie může potkat i mladé dívky (14-15 let), které jinak nemají sklony k vypadávání vlasů. Spouštěčem vypadávání vlasů bývají hormonální změny v těle: vysazení pilulek, těhotenství, porod nebo nástup již zmíněné perimenopauzy. Onemocnění štítné žlázy nebo syndrom polycystických vaječníků mohou také fungovat jako spouštěč tohoto procesu, který je bez ohledu na pravý důvod pro každého představou dost příšernou.
Co bylo dříve bez šance
I když to může znít neuvěřitelně, moderní metody skutečně mají moc genetiku porazit nebo alespoň výrazně oddálit její vítězství. Sudičky z pohádek mají smůlu, terapie k léčbě dědičného vypadávání vlasů určitě existují, Při zvolení té adekvátní lze vypadávání vlasů dokonce úplně zastavit. Musí být ovšem vyvinuta individuálně s přihlédnutím rodinné anamnéze. Může zahrnovat:
- léky s aktivními složkami Finasterid a Minoxidil
- výživu s přírodními blokátory DHT (obsaženy např. v lněném semínku, pískavici a zelí)
- léčbu plazmou bohatou na krevní destičky nebo kmenovými buňkami
- transplantaci pojištěnou pokračující léčbou
- prevenci spočívající v šetrné péči o vlasy
Více hlav více dokáže
Právě spojení více metod, pečlivý rozbor konkrétní situace a dlouhodobý odborný dohled zvýšily úspěšnost boje s plešatostí na neuvěřitelná čísla. Samotný zlatý hřeb, tedy transplantace, také prošel vývojem a doznal pozitivních změn. Například jakoukoli jizvu na hlavě byste hledali marně.
Máte dost trpělivost a houževnatosti na to, abyste dokázali vzdorovat svým vrozeným dispozicím?