Krize

(1983 – 1992)

Masopustovská éra se již od počátku osmdesátých let rozplývá s odchody opor, častými zraněními dalších hráčů a nedostatečným doplňováním kádru. Bezradnost, ve které se ocitá výbor fotbalového oddílu po smrti svého předsedy Oldřicha Vorby jen podtrhuje neradostnou situaci a vrcholí snahou o uplácení v Českých Budějovicích. Do Brna přicházejí nadějní mladíci, je však již pozdě. Za dobu této neradostné pouti Českou národní ligou projde a hlavně odejde z Brna mnoho hráčů, kteří jsou oporami svých nových klubů. Za všechny lze jmenovat duo reprezentačních brankařů Stejskala a Kostelníka, obránce Záleského, záložníka Pavlíka a útočníka Janečku. V klubu se mihne i Tibor Mičinec, jehož ligová bilance se nakonec uzavře na 87 vstřelených brankách. Fanoušci svůj klub však ve zlých dobách neopouštějí a Za Lužánky přichází i nadále tisíce lidí a mnozí pokračují i ve fotbalové turistice na stadiony soupeřů.

1983-84

Zbrojovka končí v I. České národní fotbalové lize na druhém místě, má 35 bodů, skóre 46:34 a bilanci 15-5-10.

Před sezónou se mužstvo velmi proměňuje. Odcházejí Janečka do Bohemians, Horný do Slovanu, Pavlík do Dukly, Kukleta se Schwarzem do Chebu. Přichází Stejskal z vojny, Mičinec na půlroční hostování z Bohemians a Vojáček z Baníku, Kroupa se vrací z Gottwaldova a přichází i Róbert Kafka. Z dorostu jsou přeřazeni Šeďa, Záleský. V zimní přestávce pak odchází Stejskal do Sparty výměnou za Dostála. Ten však povětšinou dělá dvojku Petru Kostelníkovi a později i dalším.

Hned ve třetím kole na sebe naráží největší soupeři o jediné postupové místo. Zbrojovka hraje doma s Olomoucí před 15 000 diváky bez branek a začíná ztrácet. Trenér Dr. Josef Bouška posílá na hřiště následující sestavu: Stejskal – Steinhauser, Mazura, Vojáček, Duda – Pavlík, Záleský, Češek (75. Vacenovský), Došek – Kafka (55. Mikulička), Mičinec.

V jarní odvetě si Zbrojovka odváží z Olomouce i přes naprosto domácí prostředí – 14 000 diváků z toho 5 000 z Brna – debakl 5:0 po dvou brankách Laudy a Fialy, jednu střílí Kučerňák. Sestava našeho týmu je následující: Kostelník – Češek, Mazura, Jaroš, Steinhauser – Svoboda (46. Kroupa), Záleský, Nesvačil, Došek – Mikulička, Jarůšek. To už trénuje mužstvo opět Viliam Padúch.

Přízrakem národní ligy se stává Olomouc. Sestupuje jako bezkonkurenčně nejslabší prvoligový tým, ale o soutěž níž prokazuje své kvality a prochází soutěží doma i na hřištích soupeřů jako nedělní procházkou. Už na podzim má před Brnem sedmibodový náskok, na konci ho zvyšuje na patnáct bodů! Na mimořádném skóre 74:18 se podílí dvě opory. Brankář Zdeněk Tulis nepouští gól plných 934 minut a exslávista Vladislav Lauda se s 22 brankami stává nejlepším střelcem soutěže. O nevyrovnané úrovni soutěže svědčí, že Zbrojovka, na jaře až dvanáctá, si přesto udrží své druhé místo.

Ze zajímavých výsledků lze uvést 6:0 s Xaverovem, 5:0 s Chomutovem, 5:1 s Porubou, ale taky již zmiňovaných 0:5 s Olomoucí a 1:5 s Gottwaldovem.

Po sezóně se už na trvalo loučí nejlepší střelec v dějinách klubu Karel Kroupa.

1984-1985

Zbrojovka je první, ale nepostupuje, končí první s 47 body, skóre 45:20 a bilancí 21-5-4.

V létě odchází Záleský do Baníku výměnou za Gábora, Baumana, Kostelník do Dukly, přichází i další někdejší Baníkovec Zdeněk Rygel z kyperské Lanarky. Vrací se i Václavíček z belgického Hasseltu.

Hned v první třetině, a už se Zbrojovka ocitá krok od propasti. Je přichycena při podplácení v českých Budějovicích, kde si chce hned v říjnu pojistit výsledek. Vynesený trest je tvrdý. Zbrojovka nemůže postoupit do první ligy a zachrání se pouze tehdy, když neskončí horší než první. V inkriminovaném zápase poráží 14. října 1984 Zbrojovku České Budějovice 2:0 brankami Trněného a Kotrby. Od té doby na dlouhá léta bude každé vystoupení Jihočechů doprovázeno velkým zájmem, takřka celý stadión bude skandovat heslo Udavači a Jódl bude viset! Jódl je kapitánem Dynama České Budějovice a oznamuje dodnes příliš nevyjasněný pokus o uplácení Veřejné bezpečnosti.

Zdecimovaná Zbrojovka nastupuje v sestavě: Rabušic – Duda, Václavíček, Jaroš, Ančinec – Nesvačil, Mazura, Došek – Černík (75. Bauman), Kafka, Gábor.

Na jarní odvetu s Udavači přichází návštěva 16 000 diváků. Zbrojovka remizuje, když náš gól střílí Došek, za hosty v poslední minutě vyrovnává Orlíček. Mužstvo hraje v sestavě: Rabušic – Duda, Jaroš, Václavíček, Rygel – Nesvačil, Jarůšek (78. Kluz), Došek – Černík (46. Bauman), Kafka, Gábor.

V roli trenéra zachránce se osvědčuje Ján Zachar, po sezóně ovšem odchází do Sparty, kde na jeho tréninkové metody nejsou tamní hvězdy zvědavé a tiše stávkují.

S mužstvem se loučí Karel Jarůšek a Petr Janečka je v anketě Fotbalista roku osmý.

1985-86

Mužstvo je v sezóně páté se ztrátou deseti bodů na první Plzeň, má jich 34, skóre 52:31 a bilanci 15-4-11.

Před sezónou se vracejí z vojny Kukleta, Schwarz a Šeďa, na vojnu odchází Černík a do Budějovic Nesvačil. Do mužstva přicházejí i Dobeš, Jakub, Michal, Kluz a Hessek. Trenérem se stává Ing. Ivan Hrdlička, bývalý hráč Slovanu Bratislava i brněnské Zbrojovky.

Brno poráží 5:0 Mladou Boleslav a 5:0 a 4:1 Jablonec.

1986-87

Zbrojovka končí na druhém místě za Hradcem o dva body. Získává jich 41, skóre 56:19 a bilanci 18-5-7. Před sezónou Barcuch na vojnu, přichází Kobylka, Hajský, Šmíd, Maléř a Andrýsek. Trenérem je stále Hrdlička. Odchází i další z Mistrů Josef Mazura a v zimě mužstvo definitivně opouští i Rostislav Václavíček, přichází Němčovič.

Zbrojovka má na Hradec Králové už pětibodový náskok, ale prohospodařuje jej. Nepomáhají ani mimořádné střelecké výkony Romana Kuklety. Je králem střelců první národní ligy s 32 brankami!!! Plných šest gólů v jednom utkání střílí do sítě Autoškody Mladá Boleslav, nakonec 9:0, dále 5:0 Třinec, 4:0 Xaverov a Porubu.

V první národní lize se bojuje o záchranu všemi možnými formami. Mezi pátou Mladou Boleslaví a sestupující čtrnáctou Porubou je rozdíl pouze dvou bodů. V posledním utkání, souboji pravdy hrají namočené Teplice na trávě již postupujícího Hradce Králové 3:3. Kýženého bodu zaručující záchranu dosahují stylově. Vyrovnávají v poslední minutě. Zpravodaj regionálního tisku k tomu dodává: “Místo radosti hradeckých fanoušků se jako první reakce ozývá pískot, s ním i urážky, ba i plivance na odcházející hráče. Bylo slyšet i výkřiky – pusťte tam raději Brno – a jiné, které je stydno citovat.” Když není žalobce, není soudce.

Přečtěte si také  Profesionálové

Na jaře hraje mužstvo v obvyklé sestavě: Dostál – Mazura, Došek, Schwarz, Steinhauser – Němčovič, Pavlík, Kafka – Dobeš, Kukleta, Jakub. Střídají Šeďa, Gábor, Bauman.

K zápasu se Slušovicemi 3:0 se schází rekordní a nikdy nepřekonaná návštěva druhé ligy. Za Lužánky přichází těžko uvěřitelných 31 000 diváků. Třešničkou na dortu je “křišťálový gól” Romana Kuklety nůžkami. Stého gólu a vstupu do Klubu ligových kanonýrů se v zápase proti Spartě a dalšímu z bývalých spoluhráčů ve Zbrojovce – Janu Stejskalovi se dočkává v dresu Bohemians Petr Janečka.

Další z Brňanů, gólman Petr Kostelník jako hráč Dukly Praha se díky spolehlivým výkonům prochytá až do Jedenáctky roku, kde končí na devátém místě. Petr Janečka je třetí.

1987-88

Mužstvo končí opět druhé, získává 42 bodů, skóre 54:17 a bilanci 18-6-4.

Odchází Pavlík do Dunajské Stredy, Šmíd do Dukly, Kobylka na vojnu, přichází brankař Zdeněk Tulis z Olomouce, Sukač a Halkóci z Baníku, Navrátil, z dorostu Čuhel a Šusťáček. V zimě rukuje Róbert Kafka do Chebu, Přichází Grmela a Zamazal. Trenérem mužstva se stává Petr Pálka.

Prokletím Zbrojovky se stává její bývalý hráč Homola, dlouholetá opora Plzně. Za dobu vzájemných zápasů v I ČNL střílí Zbrojovce celkem pět branek.

V zápase pravdy, s plzeňskou Škodovkou, nepomáhá ani domácí prostředí. Z Brna se po dlouhé době vydává kolona třiceti autobusů a mnoho dalších přijíždí i auty. Na 1 500 fanoušků Brna vidí neuvěřitelný kiks brankaře Tulise, kdy dostává od pětatřicetiletého Sloupa jesličky. Brno prohrává 0:1 a do ligy postupuje Plzeň. Zbrojovka v tomto nešťastném zápase nastupuje v sestavě: Tulis – Michal, Schwarz, Maléř, Zamazal – Šusťáček (59. Šeďa), Grmela, Navrátil – Zelníček, Kukleta (70. Jakub), Čuhel.

Zbrojovka si po dlouhé době zahraje i semifinále Českého poháru. Doma proti Spartě a remizuje s ní 1:1 před 20 000, prohrává až na penalty 2:3. Roman Kukleta prohání reprezentační stopery Chovance se Strakou tak usilovně, že v létě odchází do Sparty.

Rudolf Pavlík se umisťuje v anketě Fotbalista roku na desátém místě.

1988-89

Zbrojovka vyhrává I. ČNL o čtyři body před Budějovicemi, má jich 46, skóre 62:21 a bilanci 20-6-4. Odchází Kukleta do Sparty, výměnou přichází Kočí, dále brankař Houška z Bohemians a Kufa z dorostu.

Už čtyřbodovou ztrátu má Zbrojovka na první české Budějovice. Přes zimu však posiluje Přicházejí Šimurka s Čermákem ze Slavie a hlavně Róbert Kafka se vrací z vojny. Posilou je též trenér Cipro.

Na jaře Zbrojovka nasadí k drtivému náporu a po výhře v Liberci 3:0 a hattricku Kafky se spole s dvěma sty fanoušky raduje z postupu. Pomáhá ji i Královopolská, která, ač sestupuje, poráží Udavače 4:1 na jejich půdě.

Na zápas s Udavači 3:0 Kafka, Grmela, Navrátil přichází návštěva sezóny 23 500 diváků. Mužstvo hraje v sestavě: Houška – Michal, Maléř, Schwarz, Zamazal – Grmela, Čuhel, Kafka, Navrátil (89. Šeďa) – Černík (61. Halkóci), Zelníček.

Poslední kolo okoření asi poslední derby o fotbalové body. V zápase, ve kterém už o nic nejde, na dnes domácím stadiónu prohrává Zbrojovka 3:4 a jde vzhůru, Kényk pomáhá a sestupuje do druhé národní ligy.

7:0 poráží Zbrojovka VTJ Tábor, 6:3 přestřílí Mladou Boleslav, 4:0 Chomutov a 4:2 Xaverov.

1989-90

Zbrojovka svůj první ligový ročník po dlouhých letech na 12. místě s 27 body, skóre 40:49 a bilancí 10-7-13. Střelcem týmu se stává Kafka s 18 brankami.

Před sezónou přichází Šmíd, Kobylka a Chovanec z vojny, brankař Ladislav Maier z Drnovic, kam se po sezóně opět vrací.Z juniorky je do prvního mužstva zařazen Zdeněk Svoboda. Do Dukly odchází Kufa.

Mužstvo odehrává sezónu v poměrně stabilní sestavě: Houška – Kobylka, Maléř, Schwarz, Michal – Grmela, Navrátil, Šmíd, Chovanec – Kafka, Zelníček.

Nevídaný debakl mužstvo utrpí s Baníkem Ostrava 7:0, dále 1:5 s Bohemians a 5:0 s Dunajskou Stredou. Naopak 4:0 poráží Duklu a 4:1 Povážskou Bystricu.

Do ligy se se Zbrojovkou vracejí i diváci. Návštěva pod 5 000 klesne návštěva Za Lužánkami až v 28. kole při zápase s Dunajskou Stredou. Nejvyšší návštěva je přítomna debaklu s Bohemians – 19 723 diváků. Více diváků přichází jen na zápas Slovan – Sparta a to 21 208.

1990-91

Krize týmu vrcholí, Zbrojovka končí beznadějně poslední se dvanácti body, skóre 19:52 a bilancí 2-8-20. První gól střílí až v sedmém kole Šeďa v zápase s Dunajskou Stredou. Nejlepší střelci jsou dva Soldán a Zelníček s pěti góly.

V pátém kole přebírá mužstvo Karol Dobiáš a mužstvo vyhraje jen dvakrát a to doma nad Slavií 3:0 a Hradcem Králové 4:1, venku ani jednou, jen čtyřikrát remizuje. Debaklů je více doma 0:4 s Olomoucí a venku 4:0 s Dunajskou Stredou, Nitrou a 4:2 se Slovanem.

Před sezónou přichází jen Soldán z Povážské Bystrice,odchází však Kafka, Grmela, Čermák a Zamazal do zahraničí, André Houška ze zdravotních důvodů ukončuje aktivní činnost uprostřed podzima. K 1.1. 1991 odchází: Adler, Holomek, Schneider, Schwarz, Svoboda, Šeďa, Šmíd, Šusťáček. Po sezóně se loučí Navrátil, Soldán (Slavie) a Zelníček (Baník).

Za zmínku stojí příchod Jurčenka z Dynama Kyjev a Smotriče z Oděsy. V posledním zápase sezóny proti Prešovu si připisuje svůj prví ligový start i René Wagner.

Nejvíce diváků se schází hned v prvním kole proti Dukle – 6 024, jinak návštěvy oscilují okolo tří tisíc, mnohdy i méně.

Důvody pádu jsou naprosto jasné. Fotbalový oddíl Zbrojovka Brno se osamostatňuje a nemůže nadále spoléhat na podporu mateřského závodu, který se sám vlivem transformace dostává do potíží. Klub živoří na pokraji krachu.

Pozdější příchod Lubomíra Hrstky je však až další kapitolou.