Nástrah na začínající investory je mnoho. Podle čeho bychom měli dluhopisy vybírat? Velmi důležitým aspektem při volbě cenných papírů je mimo jiné likvidita. Ta určuje, jak snadný bude prodej dluhopisů, pokud se jich rozhodneme zbavit.

Než si vybereme správný dluhopis

Kritérií, podle kterých označíme dluhopis za ten pravý, je několik. Především je potřeba znát druhy dluhopisů, jejich výhody a rizika.

Podle emitenta (subjektu, který dluhopisy vydává) rozlišujeme státní, bankovní, municipální a korporátní dluhopisy. Obecně platí, že státní dluhopisy jsou bezpečnou investicí. To ovšem není vždy pravda. Často totiž vidíme, že vládní obligace nesou záporný úrok nebo tak nízké výnosy, že na nich spíše proděláme, než vyděláme.

Podnikové dluhopisy jsou určitě zajímavější a výnosnější způsob, jak vydělat peníze. Jejich rizikovost sice roste, ale nejsou tak nestálé jako například akcie. Kdo chce své peníze opravdu slušně zhodnotit, může se pustit do rizikových investic v podobě high-yield dluhopisů. V této skupině ale nejčastěji narazíme na podvodníky, jejichž půjčky nejsou ničím kryté.

Co s investicí plánujeme

Chceme zhodnotit úspory? Pak budou lepší dlouhodobé dluhopisy, kam své finance vložíme na více než deset let. Většinou jsou tyto obligace i lépe úročené.

Nebo si přejeme mít finance dostupné pro další projekty? Pak jsou nasnadě krátkodobé dluhopisy, jejichž splatnost je v řádu jednoho roku až deseti let.

U koho si dluhopis kupujeme

Je zcela klíčové vědět, kdo bude naším dlužníkem. Stejně jako si banka ověří každého, komu poskytuje půjčku, i my bychom měli postupovat obezřetně. A to především u firemních dluhopisů.

Zajímat by nás mělo zajištění firmy a to, jestli je krytá dostatečným majetkem. Tady také přichází na řadu otázka, jestli si nekupujeme podřízený dluhopis. V tom případě bychom neměli při úpadku firmy přednost a podnik by musel nejdříve uspokojit pohledávky jinde před svými věřiteli.

Dále si musíme zjistit ekonomickou situaci společnosti. Jestli je zadlužená, má za sebou kladné hospodářské výsledky, nebo je dlouhodobě ztrátová. O tom všem mluví výroční zprávy, které musejí být veřejně dostupné. Pokud nejsou, je to pro nás znamením, že firma není důvěryhodná.

A v neposlední řadě si v obchodním rejstříku zjistíme složení vlastníků, sídlo firmy a dobu jejího působení. Skupina, která vznikla před měsícem a sídlí na Kypru, také nebudí velkou důvěru.

Jdeme do toho

Přes všechny nástrahy, které nás můžou cestou potkat, dluhopisy stále představují jednu z nejlepších investic. Jsou jednoduché a přehledné a víme u nich přesně, na čem jsme. Často nevyžadují ani velký vstupní kapitál, na rozdíl od akcií, které jsou drahé a velmi nestabilní.

Jakmile se rozhodneme, který dluhopis koupíme, můžeme si ho pořídit přímo u emitenta nebo přes zprostředkovatele. Online investování je rychlé a v zásadě se skládá jen z podepsání smlouvy a předání dluhopisu.

Když se rozhodneme dluhopis prodat

Dobrou zprávou je, že existuje dluhopisový trh, kde se dá s listinami obchodovat, ještě než vyprší jejich splatnost. Horší zprávou je to, že ne všechny dluhopisy jsou likvidní.

Likvidita ve stručnosti určuje to, jak snadno prodáme obligaci někomu jinému a získáme tím své peníze zpět dřív, než vyprší jeho doba splatnosti. Obecně dobře likvidní jsou vládní dluhopisy a bondy stabilních velkých korporací.

Vysoce likvidní jsou dluhopisy, které se obchodují na burze. Dobře na tom jsou vládní a dlouhodobé dluhopisy. Naopak prakticky nulovou likviditu mají bondy spekulativního stupně, které vydávají netransparentní firmy. To jsou podniky bez ratingu, zajištění a bez účetních uzávěrek.

Jaké dluhopisy jsou podle vás výhodné?

Jan Petrásek