Pojďme se společně podívat, jak poslat balík do Řecka. Řecko má totiž více než fascinujíci historii plnou hrdinů a mytologických bohů. Přes současné ekonomické nesnáze se země balkánského poloostrovu zasadila o mnohé velmi důležité kulturní aktivity a vědecké poznatky, na jejich základě stavíme současné moderní vzdělání.

Jaké zajímavosti bychom měli o Řecku vědět?

V současnosti je Řecko velmi důležitou turistickou destinací. Čím si zasloužilo svojí popularitu mezi mnoha cestovateli po celém světě?

 • Jedním z důvodů je velmi pozoruhodná historie a mytologie, ze které vychází velké množství věcí. Dříve se stavěli chrámy, které byli na počest bohům. Stavby takových rozměrů a architektonických kvalit byly dochovány dodnes a stali se opravdu jedinečným lákadlem pro mnohé turisty.
 • Další opravdu skvělou vlastností Řecka je přívětivé počasí a moře, obklopující velkou část ostrova. Pro své nesporné kvality je velmi populární například ostrov Santorini, který nabízí úchvatné výhledy na místní zátoku. Tento pohled si nenechalo uniknout velké množství turistů z celého světa.
 • Řecko je také zemí mnoha historických událostí. Jednou z nejdůležitějších jsou například Olympijské hry. Jejich principem je porovnávání výkonů v jednotlivých sportovních kategoriích. Sportovci z celého světa se účastní soutěže o první místo a pohár nejlepšího atleta. Podle řecké mytologie se tato událost pořádala k poctě boha Dia, kterého můžeme znát také pod jménem Zeus. Ten byl považován za vládce všech bohů.

Jak do Řecka odeslat zásilku?

Na řecku je zajímavé, že se neobejde bez dodávky některého zboží. Místní krajina je poměrně hornatá a některé zemědělské produkty zde není možné vypěstovat. Proto se otevírájí velké možnosti importu některých surovin a potravin. Před importem je samozřejmě dobré si zkontrolovat veškeré celní požadavky a omezení na některé rizikové položky. Těmi může být například:

 • Alkohol a cigarety
 • Některé potraviny
 • Rostliny a vzácné plodiny
 • Zvířata (vztahovat se může i na živá krmiva) nebo jejich ostatky v podobě suvenýru

Řecko se naštěstí nachází na území Evropské unie, kde platí v některých případech univerzální pravidla společná pro několik zemí najednou. Řecko není samozřejmě výjimkou.

Nejen historie je v Řecku božská. I ceny zásilek jsou kouzelné.

Pokud uvažujete o odeslání zboží nebo jakéhokoliv předmětu právě do přímořské krajiny, můžete se těšit na poměrně přijatelné ceny i v případě doručení větších balíků.  Za ty bychom mohli označit zásilky přesahující hmotnost 30 Kg. Celkově můžeme obecně prohlásit, že cena balíku v rozmezí 2-30 Kg nepřesáhne cenu 779 korun bez daně. Což je opravdu rozumná cenovka, když vezmeme v úvahu vzdálenost z České republiky.

Jak nachystat balík, aby dorazil v pořádku do cíle?

V odeslání není třeba hledat žádnou vědu. Musíme jen dodržet některé základní parametry, které jsou pro úspěch potřebné. Jaké aktivity nám zaručí bezpečné doručení?

 • Nejdříve je dobré si rozmyslet, co budeme posílat. Křehké nebo náchylné předměty potřebují větší ochranu. Tu zajistíme pomocí dostatečného vyztužení krabice, ve které budeme odesílat.
 • Jakmile máme představu o odesílaném předmětu, můžeme vše uložit do krabice, vyztužit a důkladně zalepit odolnou páskou, která vše drží pohromadě.
 • Vyplníme přesnou adresu odesílatele a adresáta, kterou buď napíšeme přímo na krabici nebo na ní umístíme přepravní štítek našeho dopravce.
 • Když máme balík připravený a označený, přichází čas na předání zásilky dopravci. Ten si jej většinou vyzvedne osobně nebo musíme vlastními silami doručit balení do exportního depa.
 • Máme-li hotové všechny tyto kroky, obdržíme potvrzení od přepravce a případně sledovací číslo, které nám pomůže získat přehled o cestování našeho balíku.

Pokud jsme dodrželi postup, budeme se moci těšit z dalšího splněného úkolu. Už se chystáte odeslat svojí zásilku? Napište nám komentář, kam budete odesílat vy!

Jan Petrásek