Centrum estetické medicíny je místem, které přitahuje pozornost všech, kdo touží po dokonalejším vzezření. A dávno už neplatí, že se zkrášlovat nechávají pouze ženy. Naopak – každým rokem se mezi klientelou zvyšuje zastoupení mužského pohlaví.

V České republice podstupuje estetické zákroky čím dál tím víc lidí a zájem o ně neustupuje ani v době covidové pandemie. Průzkumy odhalily, že se celkový počet zákazníků klinik plastické chirurgie meziročně zvyšuje o 3%. Dohromady za svou krásu utratí více než dvě miliardy korun.

Co všechno taková centra krásy nabízí? Zjednodušeně řečeno – v dnešní době není v oblasti úprav lidského těla v podstatě nic nemožné. Ať už vás trápí menší nedokonalosti, či jste nespokojeni s celými tělesnými partiemi, estetická medicína má řešení téměř pro vše a pro všechny. Větší kliniky mají své prostory rozdělené na jednotlivá oddělení, jenž se zaměřují na určité lékařské obory. Provádí různorodé zákroky, které se dají rozdělit do dvou základních skupin:

 • invazivní – tj. výkony, během nichž určitý chirurgický nástroj proniká do těla. Následkem toho může méně či více porušit kožní nebo slizniční integritu.
 • neinvazivní – čili procedury, které se obejdou bez prostoupení cizího tělesa (např. laser). Představují jen minimální nebo dokonce žádná rizika.

Jaké specializace instituty estetické medicíny nabízí konkrétně? Oddělení, která jsou součástí větších klinik, je většinou hned několik:

Estetická a laserová dermatologie

Patří sem všechny úkony spojené s kůží. Nejčastěji prováděnými jsou výplně vrásek kyselinou hyaluronovou, aplikace botoxu, lifting pomocí vstřebatelných nití apod.

Dále sem spadají lasery, které si poradí s jizvami, akné, menšími varixy neboli křečovými žilami, pigmentovými skvrnami; odstranit umí chloupky, pocení i tetování.

Plastická chirurgie

Plastické operace jsou stále oblíbenější, a to i přes jejich poměrně vysokou cenu. Lidé si na ně rádi ušetří, často je prý dokonce vymění za dovolenou!

Dámy tvoří stále většinu klientely, více než 80%. Do jejich hledáčku patří hlavně:

 • zvětšení neboli augmentace prsou
 • operace očních víček
 • liposukce
 • modelace ňader (oproti augmentaci se jedná o úpravu tvaru či asymetrie)
 • klasický lifting obličeje

Muži jsou stále zákaznickou menšinou, tvoří 18% návštěvníků center. Po čem pánové touží nejvíce? Je to:

 • úprava převislých očních víček
 • plastika uší
 • plastika nosu
 • liposukce
 • plastická úprava prsou, u mužů zvaná gynekomastie

Cévní chirurgie

Jak název napovídá, jde o obor pečující o naše žíly a cévy. Tato specializace si dokáže poradit se všemi typy křečových žil. Řeší tak nejen estetičnost, ale také zdravotní rizika, které varixy mohou představovat.

Plastická gynekologie

Omlazení či úprava pohlavní orgánů je u dam populární. Kromě zdokonalení vzhledu a zvýšení sebevědomí také pomáhá vylepšit jejich intimní život. Určité typy zákroků dokážou eliminovat inkontinenci. Plastická gynekologie je vyhledávaná například ženami po porodu.

Další oddělení a specializace

V závislosti na velikosti a preferencích kliniky se můžete setkat i dalšími obory, které se postarají o vaše zdraví či krásu. Vyjímkou nebývá stomatologie nebo ORL nabízející např. léčbu chrápání.

Jak je patrné, návštěvou jediného místa můžete zapracovat opravdu na každém svém estetickém trápení (které často může ovlivňovat i zdraví). Větší centra mají výhodu, že koncentrace lékařů a specialistů umožňuje případnou kombinaci operací. Zároveň máte jistotu bezpečného zázemí a prověřených technologií.

Jak jste na tom vy – vyměnili byste dovolenou za estetickou operaci? Napište nám o tom!

Jan Petrásek