I přesto, že realitním trhem na krátko zamíchala pandemie, mnoho lidí touží po vlastním bydlení. Je vhodné si dnes pořídit nový byt? A jaké byty jdou nejvíce na dračku?

Je lepší investovat do novostavby, nebo starého bytu?

Nové bydlení je vždy lepší investicí než stará zástavba. Ačkoliv staré byty bývají levnější, náklady na jejich opravu se mohou vyšplhat výš, než když si pořídíme nový byt. Novostavby mají už od začátku vyšší hodnotu, která se může díky dobré údržbě stále zvyšovat. Takže v případě budoucího prodeje nebo pronájmu nám nová nemovitost vynese víc.

Nejde ovšem jen o případné opravy. Novostavby jsou dnes již zákonem stavěné v ekologických měřítkách, proto je spotřeba energie mnohem nižší než u starých bytů a domů. To všechno zlepšuje návratnost a zvyšuje příjmy, staneme-li se pronajímateli.

Je lepší nájem nebo vlastní bydlení?

Nedávné vyprázdnění bytů po turistech vyneslo na povrch domněnky, že ceny nájmů poletí dolů. Koronavirová krize se sice na snížení nájmů promítla, ale ne tak moc, jak se předpokládalo. Došlo ke zlevnění bytů v historickém centru Prahy, které jsou určené ke krátkodobému pronájmu. V jiných městských částech a v jiných městech ale k žádným výrazným posunům nedošlo.

Stále tak platí, že nájemné dosahuje stejných výšek jako měsíční splátka hypotéky. Peníze doslova vyhozené oknem za podnájem se nám už nevrátí. Na druhou stranu pokud vlastníme nový byt, může se nám vstupní investice vrátit zpět, kdykoliv se rozhodneme. Stačí umět nemovitost správně prodat.

Výhody vlastního bytu:

  • Nejlepší uložení peněz. Ať už se jedná o investiční byt nebo prostor, kde chceme sami žít, nemovitost je jedna z nejvýhodnějších a hlavně nejbezpečnějších variant, jak uložit a případně zhodnotit své peníze.
  • Ve vlastním bytě si můžeme dělat, co chceme. Můžeme ho zařídit a měnit podle libosti, což v podnájmu často nejde. Byt bychom pak museli vracet do původní podoby.
  • Můžeme si pořídit domácí mazlíčky, kouřit i mít děti. Všechno to, co majitelé u podnájemníkům často netolerují. Najít byt, ve kterém nevadí pes nebo kuřák, je docela umění. Někteří pronajímatelé mají výhrady dokonce vůči dětem.

Výhody podnájmu:

  • Nejde o velkou jednorázovou investici. Nemusíme vyřizovat hypotéku a zatěžovat se všemi náležitostmi jako při koupi nemovitosti.
  • Díky velké fluktuaci podnájemníků najdeme byt k pronajmutí celkem snadno a máme na výběr. U nových bytů ke koupi, kterých je spíše nedostatek, to tak jisté není. Na svůj vysněný byt si často musíme několik let počkat.
  • Nemusíme se starat o žádnou nákladnou údržbu. Všechny případné starosti spojené s vlastnictvím bytu jdou za majitelem.
  • V nejlevnějších regionech může nájem vyjít levněji než hypotéka.

Příroda a stín. O jaké byty je zájem?

Český sen, co se týče bydlení, je mít vlastní dům se zahradou. Ne každý ovšem touží uvázat se k pozemku, o který je potřeba se starat, uklízet velké prostory a zadlužit se vysokou hypotékou. Vlastní byty jsou proto lákavou variantou.

Výhodou nových developerských projektů je, že investoři počítají se zájmem o přírodu a vybírají lokality blízké zeleni. Místo zahrady tak máme často rychlý přístup k lesu nebo řece. Nevýhodou je, že nových bytů je stále nedostatek a poptávka převyšuje nabídku.

Vůbec největší zájem je o byty 2+kk, které vyhovují párům i menším rodinám. Poptávka je také po malým garsonkách, kterou podněcují stále se střídající studenti a mladí lidé na začátcích samostatného života.

Vzhledem k postupným změnám klimatu, které vidíme v posledních letech, se změnila i představa ideálního bytu. Lidi stále více poptávají stinné byty s balkonem. Za domácí klimatizaci, francouzské okno či terasu jsou zájemci ochotní dost připlatit a ceny za byty s těmito berličkami do horkých letních dní jdou skokově nahoru.

Vybíráte také nový byt ke koupi? Jaké musí mít podle vás parametry? 

Jan Petrásek