Proč jsou dětské postele důležitým kusem nábytku? Malý človíček v ní bude pobývat přibližně třetinu života. To je příliš mnoho času, abychom její výběr podcenili. Špatný výběr by mohl způsobit některé opravdu nepříjemné zdravotní komplikace. Co tedy tvoří základ dobrého spánku a jak vybrat správnou postel? Pojďme se podívat na všechny důležité odpovědi.

Matrace vs. rošt. Kdo vyhraje v důležitosti?

Bude to remíza. Oba jsou velmi důležité. Zajišťují oporu několika hodinového spánku, který se podepíše na celkové kvalitě a zdraví člověka. Jaktože hrají tak důležitou roli?

Neexistují totiž dvě totožná těla. A kvalitní matrace na stabilním roštu by měla mít schopnost se přizpůsobit právě tomu Vašemu. Tato kombinace zajišťuje oporu pro naše záda i zbytek těla. Pokud si vybereme nekvalitní pomocníky, říkáme si o problémy se spánkem. A to negativně ovlivní zbytek našeho dne.

Jaké parametry by měla mít dobrá matrace?

Při výběru jsou důležité dva hlavní faktory. na materiál a celkové složení. Levnější matrace jsou tvořeny jedním kusem pěny jako je například molitan. Ten sice stačí na běžný spánek, ale jelikož není přizpůsobený na nerovnoměrné rozložení váhy těla, může způsobovat bolesti zad nebo přiškrcení cév a celého krevního oběhu. Díky tomu se můžeme cítit unaveni po probuzení a to rozhodně není dobré.

Naopak kvalitní matrace je tvořena několika zónami. Ty jsou speciálně upraveny podle jednotlivých částí těla, které na nich budou ležet. Právě tímto způsobem můžeme získat opravdu solidní oporu pro naše záda i krční páteř a můžeme získat opravdu kvalitní spánek, který nás připraví do nového dne.

Jak vybírat rám postele?

V současnosti je možné vybrat velké množství různých rámů. Který si pořídit? Odpověď bude individuální. Jde především o samotný design a styl provedení. Mezi ně patří:

  • Rámy z masivního dřeva
  • Rámy z kompozitního dřeva
  • Železné postelové rámy
  • Atypické postele nestandardních tvarů

Základem výběru by měla být úvaha, zda se nám bude nábytek hodit do dětského pokoje svými rozměry a také designem. Postel by neměla být ani příliš velká ani příliš malá. Nicméně ze všeho nejvíce by se měla líbit právě našemu dítěti, protože to v ni bude trávit nejvíce času.

Jak chránit zdraví dítěte při nákupu postele:

Abychom zabránili některým nechtěným situacím, jako je například pád z postele, mohou nám poprosit například  zábrany.  Ty nám ušetří některé nepříjemné návštěvy lékaře. V nabídce najdeme spoustu postelí, které už jsou vybaveny bezpečnostní zábranou. S jejich pomocí se může dítě v klidu převalovat, ale zároveň nevypadne z postele.

V současnosti by už žádný dětský nábytek neměl obsahovat škodlivé chemikálie, i tak by ale mělo být důležitou součástí výběru dětské postele prověření, zda není rám postele vyrobený ze zdravotně závadného materiálu.Na co bychom si měli dát největší pozor?

Pokud máme v plánu koupit rám postele z masivu, měli bychom si dát pozor na případné barvy, které byly použity k nátěru nábytku. I když jde o bezbarvý ochranný lak, může být vyroben z nekvalitních chemikálií, které se mohou uvolňovat do prostředí.

U chemikálií ještě na chvíli zůstaneme. Ty totiž mohou být součástí samotného rámu postele. Jak je to možné? Některé postele ze dřeva nejsou totiž až tak dřevěné, jak se zdá. Kompozitní dřevěné materiály jsou totiž dřevěné desky, které vznikly chemický lepením dřevěných zbytků jako jsou piliny nebo odštěpky. A právě tato lepidla mohou obsahovat škodlivé látky, které by náš potomek mohl nechtěně vdechovat při spaní.

Teď už víme, jaké nástrahy na nás mohou čekat při výběru lůžka pro dítě. Měli byste být více než připravení vybrat nezávadnou a zároveň bezpečnou postýlku.
Chybí v našem povídání nějaké důležité body? Napište nám do komentáře Váš pohled na věc!

Jan Petrásek