Jak je možné, že ještě před půl rokem bylo reálné pronajímat 2+KK za ceny okolo 15-20 tisíc měsíčně a nyní můžeme sehnat pronájem bytu Praha za ceny kolem 10 tisíc? Faktorů, které ovlivňují výslednou cenu je samozřejmě několik. Tím nejzásadnějším činitelem je však aktuální ekonomická a realitní situace. A ta je v současnosti opravdu pozoruhodná.

V čem je současná realitní situace jiná než byla před půl rokem?

Tou nejzásadnější změnou je pravděpodobně propuklá pandemie, která v moderním světě pravděpodobně neměla obdobu. Samozřejmě, historicky jsme byli svědkem několika velmi nepříjemných pandemií, které jsou příčinou miliónů smutných osudů. Nicméně ta současná je poněkud odlišná. 

Hlavním rozdílem je především současná hyper propojenost světa. Pomocí letadla se za několik hodin můžeme dostat na druhou stranu světa a stejně tak vir, kterým jsou nakažení pasažéři. Ti jej mohou neomezeně šířit po celém světě a díky tomu se může bleskovou rychlostí přenést do ostatních koutů zeměkoule.

Nemoc zachvátila téměř celý svět.
Splňovala totiž několik charakteristik, které pomohli k jejímu bezprostřednímu šíření. O které charakteristiky šlo především?

  • Šlo o velmi infekční a lehce přenositelné respirační onemocnění, které se šířilo lidským kontaktem na bližší vzdálenost než 2m.
  • Nakažený neprojevoval známky nemoci po dobu 14 dní. Tím se mohl bez větších obtíží pohybovat mezi zdravými jedinci a dále tak šířit nákazu.
  • I přes vysoký počet nakažených se ukázalo, že úmrtnost nákazy je menší než 5 %, což je naštěstí pro mnoho nakažených dobrá zpráva. Pokud by byl virus fatálnější, mohli by jít o jednu z největších globálních hrozeb moderního světa.

Vzhledem k charakteristice nemoci bylo nutné provést opravdu radikální zásahy v přístupu jednotlivých zemí. Ve většině případů se jednalo o kompletní uzavření hranic každé země a omezení veškerých letů. Lidé, kteří se vraceli z jiných zemí byli nuceni zůstat v domácí karanténě po dobu dvou týdnů, dokud se neprojeví jestli jsou virem nakažení nebo ne. V další fázi bylo nutné vycházet z domu pouze s rouškou a jen kvůli nezbytným úkonům, jako je například nákup potravin nebo návštěva pracoviště.

Díky těmto opatřením se změnila situace na realitním trhu.

Nejvýraznější změny můžeme pozorovat v Praze, jelikož právě v hlavním městě byli tyto změny viditelné nejvíce. Místní trh s nemovitostmi je také poměrně odlišný než ve zbytku země. Kvůli čemu je místní situace odlišná než ve zbytku republiky? Část bytů je využívána ke krátkodobému pronájmu turistů přes službu Airbnb. Jelikož se omezil počet lidí cestujících do země na minimum, můžeme sledovat zásadní změnu v přístupu provozovatelů těchto bytů.

Ti totiž byli nuceni reagovat na náhlý propad příjmů a veškeré nemovitosti pronajímané turistům se snaží pronajmout komukoliv, kdo bude schopen zaplatit nájem. Jelikož jejich situace je zlá, nabízí byty proklatě levně. Dokonce levněji než ostatní lidé, kteří pronajímají běžným občanům a tím se celková cena bytů snižuje.

Je možné, že pandemie srovnala nadhodnocený trh?

Vše je samozřejmě složitější než je výše uvedený důvod. Nejde pouze o propad příjmů ze sdílených nemovitostí, pandemie dostala do krize mnohé a vzniklá velmi nepříjemná situace a nás donutila si poradit, jak se jen dalo. Někdo prodal majetek, což je dost často právě nemovitost. Pokud hodně lidí prodává, cena se samozřejmě snižuje, jelikož klesá i poptávka. A tím se celý koloběh prohlubuje. Nicméně vzniklá korekce může znamenat i návrat k reálným hodnotám nemovitostí, které právě v Praze byli nadhodnocené.

Myslíte, že pandemie skutečně mění tržní situaci? Napište nám svůj komentáři.

Jan Petrásek