Letošní rok se vyvíjí poměrně nečekaně, pokud jde o developerské projekty Praha 2020, můžeme se těšit na mnoho nových a zajímavých staveb, které čekají na své majitele. V Praze je totiž development velmi rozšířená aktivita a dokonce ani některé nečekané situace letošního roku tento trend nijak nezměnili.

Jaký vývoj letošního roku ovlivnil developerské projekty?

Pro mnohé společnosti byl rok 2020 opravdovou zkouškou. To samé samozřejmě platí i pro velkou část obyvatel téměř celého světa. Co se tedy tento rok stalo, že musela většina z nás projít skutečným testem? Nejzásadnější událostí současného roku totiž zatím byla globální pandemie, která zasáhla téměř všechny části světa. Jak je to možné? Současná ekonomika je velmi globalizovaná.

To znamená, že velké množství společností využívá ekonomických schopností jiných zemí a výroba a služby jsou navzájem propojeny. Jedním z největších exportérů a dodavatelů zboží je Čína. Tato země s téměř 1.4 miliardami obyvatel je velmi zásadním článkem v celosvětovém podnikání, jelikož na její produkci je napojena většina světa. Jak je to možné?

Čína je schopna ze velmi nízké ceny vyrábět velké množství opravdu širokého spektra zboží.

To se následně používá k sestavování ostatních produktů nebo se přímo stává produktem, který se následně prodává po celém světě. A právě v tomto roce byla Čína jedním z epicenter právě zmíněné pandemie, která bohužel zasáhla všechny.

Jelikož svět, ve kterém žijeme je naprosto fenomenálně propojen pomocí letecké dopravy, můžeme zboží i lidi přepravovat obrovskou rychlostí kamkoliv po světě. V případě pandemie to však vyvolá obrovské problémy, protože lidé, kteří jsou nebo mohou být nakažení nemocí jí mohou nekontrolovatelně šířit po celém světě, což se také stalo.

Jak se projevila pandemie na sektor developerských projektů?

Jen málokterý ekonomický sektor zůstal bez poskvrny. Co na to mělo vliv?

  • Bylo nutné uzavřít hranice státu.
  • Některé provozovny a frekventovaná prostranství musela být uzavřena.
  • Vláda byla nucena vyhlásit celorepublikovou karanténu, která ovlivnila volný pohyb osob.

Developerské společnosti se tedy museli přizpůsobit opravdu nestandardní situaci a některé naprosto zásadní články developmentu mohli stagnovat nebo se úplně zastavit. Finální efekt, který tato nečekaná událost vyvolá, budeme moci vyhodnotit až s velkým časovým odstupem. Ale ekonomika je provázaná. Jakmile lidé ztratí možnost vydělávat, omezí se také možnost nakupovat.

Pokud investujete stovky milionů do developerského projektu a zrovna jej dokončíte nebo naopak začnete stavět, když zrovna propukne celosvětová pandemie, je to přinejmenším velmi nešťastné. Ekonomický stav země je totiž závislý na schopnosti lidí utrácet. A pokud se tato zásadní část celého procesu omezí, můžeme sledovat nenávratné ztráty, které někteří lidé i společnosti zažívají.

Jaké jsou vyhlídky po zbytek letošního roku?

Dokončených projektů je v současnosti desítky a velké společnosti jsou naštěstí připravené čelit krizím, jako je ta současná. Nicméně snížená kupní síla se zajisté projeví na plánovaných rozpočtech společností a můžeme sledovat zaručený propad zisků ve všech ekonomických sektorech včetně realit. Tato situace zároveň může přinést i spoustu dobrého. Realitní trh v české republice byl dlouhodobě nadhodnocený a například ceny nájmů se díky současné krizi upravili. Jak je to možné?

Velká města, která jsou hojně navštěvovaná turisty, bývají samozřejmě napojena na služby sdílené ekonomiky jako je například Airbnb. Lidé, kteří pronajímali své byty pomocí této služby uměle zvyšovali cenu nájmu, jelikož běžný majitel, který pronajímal občanům Prahy, nedosahoval stejných výnosů jako lidé provozující Airbnb. Tím pádem se majitelé snažili ceny nájmů zvyšovat a tím se uměle zvedali ceny pro běžné obyvatele. Jakmile se však uzavřeli hranice a turisté neměli do města přístup, situace se změnila a ceny jsou opět v normálu.

A jaké pozorujete vlivy krize ve vašem pracovním odvětví? Budeme se těšit na Vaše poznatky v komentářích!

Jan Petrásek