PODPORA ŠÉFA.

V rámci předvolební kampaně majitele klubu 1.FC Brno Vlastimila Sehnala (ODS) porazili včera v Boskovicích brněnští prvoligoví fotbalisté domácí tým 7:0.

MF Dnes 14/10/2004

Sehnalovi žoldáci

Sehnalovi muži vyběhli na trávník, aby se utkali v boji o senátorské křeslo svého chlebodárce. Připomíná to středověk s hordou poddaných odhodlaných zemřít pro čest svého pána. Doba se změnila. Místo otrhaných bezzemků tu máme profesionály, kteří umějí kopat do balonu a trefovat se jím do branky. Majitel klubu toho využil a najal si je k vlastní propagaci. Když mohou stranám zpívat hvězdy popu, proč by nemohli fotbalisté dávat góly? S papírově slabším soupeřem je přece tak lákavé vlévat si sebevědomí. Do volebního boje už ale bude muset Vlastimil Sehnal nastoupit sám.

Daniel Zásměta – MF Dnes 14/10/2004

Fotbalisté museli kopat za politika

Pomohou Vlastimilu Sehnalovi do Senátu zápasy jeho 1. FC Brno s outsidery?

Brněnští prvoligoví fotbalisté včera hráli v Boskovicích. V zápase proti domácímu týmu, hrajícímu o čtyři soutěže níž, nešlo o sportovní, ale politické body.

I kdyby volili jinou stranu, museli se včera hráči 1. FC Brno podvolit a hrát v Boskovicích, aby zvýšili popularitu svého šéfa, senátního kandidáta ODS Vlastimila Sehnala.

“Je to volební kampaň našeho nejvyššího představitele, bereme to tak, že to patří k našemu povolání. Hráli jsme pro diváky, aby se pobavili. Když do takového městečka přijede prvoligové mužstvo, je to i společenská událost,” uvedl kapitán týmu Petr Křivánek. Zápas se hrál v obvyklé době tréninku. “Takže volno bychom stejně neměli,” poznamenal kapitán. Prvoligoví fotbalisté odmítali myšlenku, že jde o divadlo. “Je to pro nás přípravné utkání, co se děje dokola, nás nezajímá,” uvedl další z brněnských hráčů Petr Švancara. Podle trenéra Brňanů Karla Jarůška (nynějšího senátora za ODS) utkání v Boskovicích bylo prvním, které prvoligoví fotbalisté na podporu svého šéfa hráli.

“Dosud tato utkání hráli naši junioři, tentokrát jsme ale my chtěli přátelský zápas. Je to lepší než trénink,” uvedl Jarůšek. “Šli jsme do toho, protože pan Sehnal je sportovec jako hrom, je to fotbalista a chce lidem ukázat, že o fotbal bude mít zájem, i když bude zvolený,” dodal. Sehnal, který sám hraje druhou nejnižší fotbalovou soutěž, však včera sportovce příliš nepřipomínal. Přijel v obleku, naleštěných polobotkách a dlouhém hnědém koženém kabátě. Že jde o volební kampaň, zdůrazňoval neustále jednak komentátor zápasu, ale také několik aut popsaných Sehnalovým jménem a znakem ODS včetně avie s jeho plakáty v nadživotní velikosti. “Na náměstí nikdo nechodí, proto chceme přijít k voličům a představit se. Fotbal je fenomén, chodí na něj víc lidí, lidi to zajímá. Pro vesnice i města je pocta, když si tam přijedou zahrát významní hráči nebo známé osobnosti,” vysvětlil Sehnal.

Jeho předvolební kampaň se skládá z třinácti podobných zápasů, některé z nich bude hrát Bolkova jedenáctka složená z významných osobností.

Domácí hráči brali zápas s rezervou. Podle mluvčího 1.FC Boskovice Aleše Hausara šlo čistě o politickou záležitost. Fanoušci, kteří se na zápas vypravili, ale jednohlasně přiznávali, že je politika nezajímá. “Přišli jsme kvůli fotbalu, ne kvůli politice,” uvedl jeden z nich Vlastimil Konopáč.

Iva Šebková – MF Dnes 14/10/2004

O fotbale hraném na podporu politiků

U zápasů na podporu politické strany je rozhodující, jestli fotbalisté hrají dobrovolně, nebo nedobrovolně. Pokud hrát nechtějí, ale musejí, vidím v tom problém. Jako člen představenstva 1. FC Brno říkám, že nikdo nemůže bránit fotbalistům, aby hráli na podporu kohokoli. Já jsem sice pro propagaci své politiky fotbalové utkání neorganizoval, předpokládám ale, že při zápase Brna s Boskovicemi šlo o určitou formu dobrovolnosti. Proti tomu nic nemám.

Stanislav Juránek, jihomoravský hejtman – MF Dnes 14/10/2004

Stručně

Fotbalisté 1. FC Brno zvítězili v přípravném utkání v Boskovicích nad místním účastníkem krajského přeboru vysoko 7: 0 (4: 0). Po dvou brankách vstřelili Večeřa a Belej, po jedné přidali Švancara, Černý a Šustr.

Rovnost 14/10/2004

Brno hraje tak strašný fotbal, že těžko Sehnalovi pomůže

Co si myslí o fotbalovém zápase jako prostředku předvolební kampaně?

Jan Gottvald, šéf prvoligových fotbalistů Drnovic: Mám na věc svůj názor a vím přesně, jak bych ji okomentoval, ale nechci se k tomu vyjadřovat. Ve fotbalovém prostředí jsem známý, a nebudu to proto hodnotit. Ivo Lubas, ředitel oddělení profesionálního fotbalu Českomoravského fotbalového svazu: Je to věc přístupu každého klubu. Neděje se tak poprvé. Dovedu si představit, že by se sportovci neměli do politiky plést, ale pokud nepodporují stranu s protizákonným programem, nevidím na tom nic tak špatného.

Petr Král, fanoušek fotbalistů Brna a majitel hospody Fotbalová fabrika: Klub by se měl soustředit především na výkony v zápasech, kdy jde o ligové body, a ne o politické ambice. Brno ale teď hraje tak strašný fotbal, že se tato reklama obrátí spíš proti panu Sehnalovi, takže mi to nevadí. Bohužel mám ale i v zápase proti Boskovicím strach o výsledek.

Jan Kryčer, zastupitel Jihomoravského kraje za Nestraníky pro Moravu: Pan Sehnal zneužívá svého postavení ve vedení brněnského fotbalového klubu. Dalo se to ale očekávat už v době, kdy do klubu majetkově vstupoval. Spojování funkce politika s prací sportovního funkcionáře podle mě není v pořádku.

Jan Petrásek