Premier League je nejvyšší fotbalová soutěž v Anglii. Anglie je také kolébkou fotbalu. Není tedy divu, že nejlepší hráči hrají až na pár výjimek v Anglii. Anglie je snem každého fotbalisty. Soutěž je typická svou tvrdostí.

Na rozdíl od španělské, francouzské a italské ligy, které jsou známé spíše jako nekontaktní. Hra v nich není tak tvrdá. Samotná Premier League byla založena v roce 1992. V soutěži je každý rok dvacet týmů, které soutěží o mistrovský titul nebo o udržení v soutěži.

Poslední týmy vždy sestupují a jsou nahrazeny týmy, které obsadí první příčky v nižší soutěži zvané Championship. Premier League má jeden z největších koeficientů v Evropě, proto se do evropských klubových soutěží kvalifikuje sedm týmů. Čtyři týmy jsou přímo a nebo přes předkolo do Ligy mistrů, stejnou cestou jsou týmy od pátého do sedmého místa. Tyto týmy však hrají Evropskou ligu. Celkovým rekordmanem je Manchester United, který dohromady získal 19 titulů mistra.

Za těmito úspěchy stojí hlavně Sir Alex Ferguson, který trénuje Manchester již čtvrt století. Jeho bilance je neuvěřitelná. Do funkce manažera Manchesteru United nastoupil přesně 6. listopadu 1986. Od té doby nepustil ke kormidlu nikoho jiného. Jen Sir Alex dokázal získat s rudými ďábly 12 titulů.

Jan Petrásek