Evropská liga UEFA je druhou nejvýznamnější klubovou soutěží v Evropě. Hrají v ní týmy, kterým se nepodařilo probojovat do ligy mistrů. Počet účastníků jednotlivých zemí se liší podle nasbíraného koeficientu. Evropská liga je pořádána evropskou fotbalovou asociací UEFA. Soutěž byla založena v roce 1955, kdy se jmenovala Pohár veletržních měst.

Na pohár UEFA se přejmenovala v roce 1971 a od roku 2009 nese název Evropská liga UEFA. Nutno podotknout, že ani Evropskou ligu ani Ligu mistrů ještě nikdy nevyhrál český klub.

Pokud budeme střízlivě uvažovat ani se to nikdy nestane, protože týmy nemají dostatek financí na angažování hráčů se světovými jmény. Mezi největší úspěchy patří postupy ze základní skupiny Ligy Mistrů do vyřazovacích bojů. Toto se povedlo pouze Spartě Praha, která je naším nejznámějším klubem. Samotní čeští hráči, kteří hrají v Evropských klubech dokázaly vyhrát obě z těchto soutěží. Například Milan Baroš a Vladimír Šmicer vyhráli Ligu mistrů s Liverpoolem, kdy v nádherné finálovém utkání porazili AC Milán.

Tento zápas je jedním z nejhezčích jaké jsme kdy mohli zhlédnout. Evropskou ligu vyhráli Tomáš Ujfaluši, Radek Šírl, Patrik Berger a Vladimír Šmicer, Jiří Němec a Radoslav Látal.

Jan Petrásek