FIFA je mezinárodní fotbalová asociace, která shromažďuje jednotlivé kontinentální asociace. Celkem zdržuje 208 fotbalových asociací jednotlivých zemí světa. Hlavní náplní této organizace je pořádání mistrovství světa ve fotbale. Členy FIFA není zatím pouze čtrnáct států, které patří pouze do kontinentálních asociací. Asijská fotbalová asociace se jmenuje AFC, africká CAF, asociace Jižní Ameriky je CONMEBOL. Střední a Severní Ameriku sdružuje asociace CONCACAF a Oceánie spadá pod OFC. Pro nás je nejznámější evropská fotbalová asociace UEFA, jejíž součástí je i Česká republika.

Světová fotbalová asociace FIFA byla založena v Paříži v roce 1904. Na jejím spolu založení se podílelo Dánsko, Belgie, Francie, Nizozemsko, Švédsko, Švýcarsko a Španělsko. Hlavním cílem bylo dohlížení na fotbal, který se postupně stával velmi oblíbeným v mezinárodním měřítku. Do FIFA mohly vstupovat mimoevropské státy od roku 1908. Nejvyšším oceněním, které se každoročně uděluje hráčům je ocenění hráč roku.

Od roku 2004 sestavuje FIFA seznam 35ti hráčů, které poté volí jednotliví trenéři. Udělují jim jeden bod, tři a nebo pět bodů. Body se následně sčítají, ten kdo jich získá nejvíce je nejlepším fotbalistou planety. Posledním vítězem se stal Lionel Messi.

Jan Petrásek