Nejvýznamnější klubovou soutěží na světě je liga mistrů. Liga mistrů se hraje na každém kontinentu. U nás je nejsledovanější Liga mistrů UEFA. Je pořádána Evropskou fotbalovou asociací.

Soutěže se mohou účastnit nejlepší kluby jednotlivých státních fotbalových lig. Na stejné úrovni je asi jihoamerický Pohár osvoboditelů nebo-li Copa Libertadores. Každý rok vzejde z nejlepších evropských klubů jeden vítěz. Tým, který vyhraje Ligu Mistrů, postupuje do mistrovství světa ve fotbale klubů.

Jako další bonus ještě sehraje na začátku nové sezóny Superpohár s vítězem Evropské ligy. Předchůdcem Ligy mistrů byl Pohár mistrů evropských zemí. Soudobý název vznikl v roce 1992, kdy se také celá soutěž přeorganizovala. V současnosti se v Lize mistrů hrají čtyři předkola, kterých se účastní kluby ze zemí s nižším klubovým koeficientem, následně se hraje hlavní soutěž. Hlavní soutěž má fázi skupinovou, kde se hraje ve čtyřech hlavních skupinách po čtyřech týmech, vždy stylem domácího a odvetného utkání.

Týmy z prvních dvou pozic nastupují do vyřazovací části soutěže, která se losuje. Pokud ve vyřazovací části skončí souboje remízou, postupuje tým, který vstřelil více branek na hřišti soupeře. Pokud ani toto pravidlo nerozhodne o postupujícím, dojde na pokutové kopy. Posledním vítězem Ligy mistrů je FC Barcelona.

Jan Petrásek