Oficiální název mistrovství světa ve fotbale je FIFA World Cup. Jde o nejdůležitější a nejvýznamnější soutěž mužů ve fotbale. Mistrovství je organizováno světovou fotbalovou asociací FIFA. Finálový turnaj mistrovství světa je nejsledovanější sportovní akcí na světě. Svojí sledovaností předčí i olympijské hry. Mistrovství se koná pravidelně každé čtyři roky. Jeho příprava však probíhá dopředu. Přes dvě stě týmů soutěží o účast na finálovém turnaji mistrovství. Dostane se sem však pouze 32 nejlepších týmů.

Do roku 1998 to bylo pouze 24 mužstev. Turnaj probíhá déle než čtyři týdny. Pořádající země má účast na mistrovství světa předem jistou. Vždy můžeme vidět, že pořádající země podá velmi dobrý výkon, naposledy se výrazně do historie zapsala Jižní Korea. Pokud se však podíváme na způsob posuzování jednotlivých zápasů, je jasné, že Korei bylo nadržováno. V dřívějších dobách měl účast zajištěnou i bývalý šampion.

Kvůli rostoucí popularitě v Asii a USA se však odstoupilo. Díky tomu je o jedno místo navíc pro kvalifikanty. Z více než dvou set zemí, které jsou členy FIFA se do finále turnaje dostalo pouze dvanáct týmů. Z těchto dvanácti týmů, dokázalo šampionát vyhrát pouze osm klubů. Tituly na mistrovství získaly zatím pouze týmu z Evropy a Jižní Ameriky. Československá reprezentace prošla do finále dvakrát, ani jednou však nedokázala zvítězit.

Jan Petrásek