Sparta Praha je naším nejznámějším fotbalovým klubem. Sparta pochází z Prahy. Nejen, že Sparta je nejznámějším klubem u nás, ale také i nejúspěšnějším klubem. Historie klubu se začal psát již před sto deseti lety. Z klubu vyšlo velké množství českých reprezentantů, kteří později dosáhli velkých úspěchů v zahraničí.

V poslední době je trend v českém fotbale, že mladí perspektivní hráči přestupují do zahraničí. Kvůli tomu trpí nejen Sparta, ale i celý český fotbal. Za posledních deset ligových sezón dokázala Sparta získat pět ligových titulů. Přezdívka klubu je železná Sparta. Stadion Genereli Arena má kapacitu 20 854 diváků. Předsedou klubu je JUDr. Daniel Křetínský a manažerem je Josef Chovanec. Jako jediný klub v Česku má Sparta manažera. Ostatní kluby mají pouze trenéry, jejichž pravomoci uvnitř klubu jsou menší.

V samostatné české lize nebyla Sparta nikdy horší než druhá. Největšími hvězdami, které ze Sparty vyšli jsou Pavel Nedvěd a Tomáš Rosický.

Pavel Nedvěd ve svojí následné kariéře získal ocenění Zlatý míč, které se uděluje pro nejlepší hráče Evropy. Získal jej jako druhý po Josefu Masopustovi. Letnou prošel i nejlepší český reprezentační kanonýr Jan Koller.

Jan Petrásek