Největší osobností českého fotbalu posledních let je jednoznačně Pavel Nedvěd. Narodil se 30. srpna 1972 v Chebu. Během svojí kariéry prošel kluby Cheb, Plzeň, Dukla Praha, Sparta Praha, Lazio Řím a Juventus Turín. Tituly v Česku získal se Spartou. Následně si připsal vítězství v Sérii A jak s Laziem, tak i Juventusem. Dne 26. srpna 2009 oznámil oficiální konec kariéry.

Svá nejlepší léta zažil v italském Juventusu, kam přestoupil za 41,2 milionů eur z Lazia Řím. V klubu měl nahradit dalšího skvělého hráče Zinedina Zidana, jenž v tomtéž roce přestoupil do Realu Madrid. V letech 2001/02 a 2002/03 pomohl Juventusu k výhře v lize. Stal se páteří týmu. V roce 2003 pomohl Juventusu k účasti ve finále Ligy mistrů.

Toto finále si však nezahrál, protože v odvetném utkání semifinále dostal žlutou kartu, která mu vystavila stopku na finálové utkání. Již po odvetném utkání semifinále, kdy bylo jasné, že je Juventus ve finále a propukly mohutné oslavy, jen Pavel Nedvěd plakal, protože přišel o největší zápas svého života. I díky tomu, že nemohl svým spoluhráčům pomoci na hřišti Juventus ve finále prohrál.

Byl i kapitánem reprezentace, kterou dovedl v roce 2004 na evropském šampionátu k bronzovým medailím. V současné době je členem organizačního týmu Juventusu Turín.

Jan Petrásek