Fanoušci Brna řádili při utkání v Ostravě

Přestože fotbalisty Brna podporovaly při ligovém utkání v Ostravě jen asi dvě stovky fanoušků, daly o sobě hodně vědět. Ne ovšem sportovním způsobem. V Ostravě totiž po nich zůstala škoda za několik set tisíc korun.
„Vše teprve budeme sčítat, ale na stadiónu by to snad nemělo přesáhnou nějakých sto tisíc. Poničeno nebo vytrháno bylo asi sedmdesát sedaček, utrpěla i sociální zařízení v sektoru pro fanoušky hostů a rovněž stánek s občerstvením,“ potvrdil provozní manažer Baníku Petr Konderla a dodal, že zatím větší škodu letos na Bazalech nikdo nezpůsobil.
Brněnští vlajkonoši začali ale řádění už během cesty z nádraží, odkud je jako obvykle přepravovaly speciální autobusy. Ke stadiónu dorazili s policejním doprovodem. Dopravní prostředky nicméně stačili značně poškodit. „Tam bude škoda daleko větší, vyčíslit ji bude muset Dopravní podnik města Ostravy,“ neskrýval rozčarování Konderla. Zdemolované autobusy
Podle jeho slov byly pro Brňany na nádraží vyslány tři soupravy, jež přijely na Bazaly v dezolátním stavu. „Vytlačené skleněné výplně oken, vytrhány dveře a madla. Dokonce mám informace, že v jednom z autobusů vytrhali agresivní fanoušci i drtivou část elektroinstalace. To je skoro neuvěřitelné. Čekám škodu v řádech několika set tisíc,“ doplnil jen.
Před utkáním museli zařízení stadiónu devastující fanoušky uklidnit policisté. Zatlačili brněnské fanoušky do dolní části jejich sektoru, kde je měli pod kontrolou. „Bylo to asi nutné, protože jinak by těch sedaček nezůstalo na místě daleko víc. Tohle už s fanděním moc společného nemělo,“ posteskl si Konderla.

bir – Právo 27/03/2004

Sedm fanoušků Brna obviněno za řádění v Ostravě

Sedm ze 13 zadržených fanoušků Brna, kteří v sobotu demolovali stadion Baníku Ostrava, bylo v neděli obviněno z výtržnictví, poškození cizí věci a někteří z hanobení rasy a národa. Podle policejního dispečera Radima Vavra je pravděpodobné, že počet obviněných se ještě zvýší.
Ostravští policisté předvedli 14 fandů bez dokladů ke zjištění totožnosti a dalších 13 pro podezření z násilností. Kromě výslechů zadržených zkoumala policie videozáznamy pořízené na stadionu. Všichni zadržení byli podle Vavra během dneška propuštěni. Výtržnosti začaly hned při transportu fanoušků 1. FC Brno z vlakového nádraží na stadion. Ve dvou autobusech ostravského dopravního podniku fanoušci vytloukli okna, vytrhali dveře a zdemolovali další zařízení autobusu. Na stadionu fanoušci před zápasem vytrhali asi 70 sedaček, poškodili sociální zařízení a stánek s občerstvením. Škoda na stadiónu byla vyčíslena na 100 tisíc korun, dalších 550 tisíc bude po vandalech vyžadovat ostravský dopravní podnik.
Při zpáteční cestě ze stadionu se ocitlo asi 200 brněnských fanoušků v policejním kordonu, který je doprovodil až na vlakové nádraží. Žádné větší přestupky proti zákonu již nespáchali, dodal Vavro.

Novinky, ČTK – 28/03/2004

Pohledy z druhé strany

Na nádraží v Brně se schází přes dvěstěpadesát fanoušku našeho klubu. Přesně jich bylo 262. To číslo sedí, jelikož byli přepočítávání kvůli rubrice Kolik kde bylo.

K rychlíku do Ostravy jsou připojeny tři vagóny pro naše fanoušky. Jeden z nich byl ale uzamčen, to asi aby necestovali až tak moc pohodlně. Zpřístupněn byl až po čase. Cesta probíhá v pohodě až do Svinova, kde do vlaku přistupují těžkooděnci. A začíná úřadovat mistr obušek a jeho věrná sestra tonfa. Lidé jsou biti za to, že stojí v uličkách a jsou natlačováni do kupé. Na otázku proč, se tazatelům dostávají odpovědi pouze a jen od dvojice výše zmiňovaných sourozenců.

Na hlavním nádraží v Ostravě masáž pokračuje. Všichni fanoušci jsou nahnáni jako dobytek do dvou autobusů. Nikoliv třech, jak zasvěceně podávají „oficiální zprávy“. Kdo se už nevejde má smůlu. Je bit jako žito. Policie kraluje a nakonec se jí podaří všechny do těch dvou autobusů narvat. Za každou cenu.

Mezi tím dorážíme na stadion my autem, a po domluvě s hlavním pořadatelem, za což mu pro jednou patří dík, nám je povoleno pyro a veškerá choreografie. Pouze s dvěma podmínkami: nic na plochu a všechno odpálit najednou. Zvláště nad tou druhou docela s úsměvem kroutíme hlavou. Máme toho sebou ale opravdu hodně. Než přijedou autobusy, tak všechno v pohodě stíháme připravit a můžeme tedy sledovat příjezd našich fans.

Jeho předznamenáním byla přehlídka vozového parku Sboru národní bezpečnosti a jejich manévry. Poté dojely oba autobusy. Lidi v nich byli namačkáni jak sardinky a tak se nelze vůbec divit, že chybělo sem tam nějaké okno. Naštěstí se v autobusech nic nikomu nestalo a všichni jízdu přežili. Kdyby totiž ty autobusy byly tři, jak uvádí deník Právo, tak nemuselo dojít k tolika problémům. A hlavně by byl klid. No když ovšem někdo chce situaci komplikovat, tak se mu to obyčejně podaří. Fanoušci to ovšem v tomto případě nebyli.

Další zádrhele nastaly, když se všichni chtěli dostat do sektoru. Čekala je totiž důkladná prohlídka a vstupovat mohli po jednom. Za hodinu se dostalo do sektoru cca 200 – 250 lidí. My se na plno začínáme věnovat tvorbě úvodního chorea, když tu zapraštěla první sedačka. Netuším, zda úmyslně, či nešťastnou náhodou, jelikož ten borec vypadal, že tak maximálně uklouzl. Ničeho jiného totiž schopen nebyl. Proč asi? (Zde vložím poznámku pro analytika PČR – stejně ho nepoznám, kdybyste mě žádali o ztotožnění.)

Posléze, asi čtvrthodiny před začátkem, kdy už za své vzalo několik sedaček, tak proběhl náběh policie – varianty robocob. Okamžitě nás začali tlačit dolů. A za sebe osobně můžu říct, že dosti nevybíravě. No zkrátka jako obvykle. Odpovědí na naše dotazy proč, jsou nám pouhé dvě slova, vlastně tři: dolů, držte hubu

Když setrváváme nahňácaní na třech stupních sektoru asi pět minut, dochází k zajímavé situaci. Nově příchozí k nám nechtějí pustit, a tak ti postávají nahoře a kroutí hlavami. Pobaví nás pouze jedna replika patrně velitele zásahu, která je naprosto jasnou urážkou mezi vojáky. Slova „kdo vám dovolil vy kurvy rozvolnit linii“ vyřkl opravdu nějaký jedinec v uniformě a zcela jasně nebyla určená nám. Posléze dochází ke druhé a pro mě naprosto nepochopitelné situaci, když přichází ochranka a začne vykopávat nad kordonem policie sedačky a začne je házet do bezpečnostní zóny oddělující nás od domácích fans. Takto bylo rozkopáno zdaleka nejvíce sedaček v našem sektoru. Z jakého důvodu se tak dělo, to ví patrně jen oni nebo ten, kdo jim k tomu dal příkaz. Že ovšem ony sedačky budou připočteny na náš vrub, tak o tom nikdo nepochybuje.

Ihned po začátku kontaktuju hlavního pořadatele a je mi dáno na vybranou. Buďto okamžitě odvezeme všechno choreo ze stadionu pryč nebo nám bude zabaveno včetně vlajek, megafonu i sektorovky. I za to patří hlavnímu pořadateli dík. Alespoň od mé osoby. Zachoval se korektně. Vybírám tedy první možnost i s tím dovětkem, že v žádném případě již nebudu vpuštěn na stadion. Nakládám tedy choreo do auta. Odvezli jsme do Brna opravdu vše, včetně všech vlajek. Zároveň se dozvídám, že celé toto opatření se událo kvůli vykopnutým sedačkám, vyrabování stánku s občerstvením a zdemolování záchodů.

Z fotbalu jsem neviděl ani minutu a ostatní události znám pouze z esemesek.
Cca 50 fanoušků nebylo vůbec vpuštěno na stadion, byli zadržováni před stadionem, aniž by jim cokoliv kdo vysvětlil.
V průběhu zápasu létaly ze strany domácích do našeho sektoru kameny a dělbuchy.
Po zápase byli všichni perlustrováni a natáčeni na video.
Z uzavřeného prostoru v sektoru byli propuštěni až okolo 21 hodiny. Po celou dobu bez možnosti se jakkoliv vzdálit, byť třeba na záchod.
První navrátilci se dostali do Brna před pátou hodinou ranní.

Těch dějů proběhlo zcela určitě mnohem víc, takže pokud někdo bude mít chuť se podělit, tak mi to může poslat na mail a já to sem přihodím.

Medvěd

DALŠÍ OHLASY ÚČASTNÍKŮ VÝJEZDU

Přijeli jsme asi čtvrt hodiny před začátkem a rovnou nás nastrkali do hloučku před vchodem do sektru hostí. Když jsem se zajímal proč nás nepustí dovnitř, bylo mi řečeno že jsem rozbil tři autobusy a vytrhal všechny sedačky. Na otázku proč nemůžeme jít pryč, odpověděl nějaký měšťák, který se vydával za velitele, s baretem a číslem 161, že má právo nás nevpustit do určeného prostoru. Zeptal jsem se ho tedy z jakého důvodu a co je určený prostor, řekl že je to vůle delegáta ČMFL. Tak jsem se zeptal, kdo vydal rozkaz k omezení našeho práva pohybu, řekl že je to rozkaz PČR. Protože jsem tam neviděl žádného příslušníka PČR, požádal jsem ho, aby nějakého kompetentního přivedl. Odešel, obešel policajty a ti už se s náma nebavili, nikoho samožřejmě nepřivedl. Potom další s odznakem číslo 239 řekl, že nás budou perlustrovat, natočí na video a pustí nás na stadion, takže se tam objevil nějaký civil s kamerou a přesouvali nás do druhé ohrádky. Jednoho kluka tam dokonce drželi před kamerou za vlasy dost brutálně. Pak vyšlo najevo, že nás na stadion stejně nepustí a odvezou nás po skončení zápasu na nádraží. Nechal jsem si zavolat velitele, aby mi vysvětlil, jak je možné, že nám jeho podřízený lže přímo do obličeje, na což reagoval tím, že jsme všichni jenom lidi a že si můžeme stěžovat. Protože jsme přijeli autem, tak nám byl odvoz na nádraží, aby nás pustili, tak si nás museli vyzvednout autem a perlustrovali aji naši řidičku, která s námi nebyla. Takže jsme tam stáli až do začátku druhého poločasu, baníkovci co chodili okolo se nám smáli do ksichtu a provokovali za úsměvného přihlížení MPMO a dívali se na děcka, jak seshora hází sněhové koule, kameny a kdovíco ještě do kotle a něco myslím letělo aji mezi nás.
Jestli bude podávána nějaká hromadná stížnost na postup MPMO, rád se připojím, jestli ne, podám ji samostatně.

S pozdravem luca128

Zdravim, byl jsem jeden z těch co nebyli vpuštěni na stadion. Dorazil jsem autem zhruba 10 min po začátku s tím, že skupinka postávající před pokladnou čeká na šacování a vpuštění do sektoru.Jenže jsem pak zjistil že brány jsou zavřený. Občas jeden z tázaných policistů na otázku proč nemůžem dovnitř odpověděl,že se chováme jak hovada a rozmlátili jsme autobusy. Přitom ti, co jeli v těch busech byli už na stadionu a sledovali fotbal a ti kdo stím neměli nic společnýho čekali před stadionem nevim vlastně na co. Tak za 30 min nás všechny po jednom natočila kriminálka a opsala občanky. A zase jsme čekali. Zaslechl jsem rozhovor mezi policajtem a jednoho z brňáků, jestli může mluvit s nadřízeným, aby se dověděl co se bude dít, tak prej nemůže a na otázku kdo tomu tady velí mu policajt s vysílačkou odpověděl, že Stáňa Gross. Potom, co začala 2. půle jsem musel snad čtvrt hodiny hledat a následně se dožadovat toho abych mohl přejít silnici k autu a jet dom. Ujel jsem 350 km, zaplatil 500 kč za benál a z fotbalu jsem viděl hovno. Myslím, že jsem tě Ostravo navštívil naposledy.

Jan Petrásek