Mistrovství Evropy je fotbalová slavnost, která je hraje každé čtyři roky. Jak už sám název napovídá, účastní se pouze Evropské týmy. Nejprve probíhá Evropská kvalifikace, ve které jsou všechny národní týmy, které jsou členy UEFA. Z jednotlivých kvalifikačních skupin postupují vítězové a také nejlepší týmy z druhých míst, které se potkají v baráži. baráž se hraje systémem doma a venku. Postoupí tým, který vstřelí větší počet branek. Pokud skončí oba dva zápasy remízou nebo konečný součet obou utkání, postupuje tým, který vstřelil více branek na hřišti soupeře.

Pokud ani toto pravidlo nerozhodne například pokud obě dvě utkání skončí výsledkem 1:1, pak musejí rozhodnout pokutové kopy. Pokutové kopy jsou již hazardem a jde o to, který tým udrží nervy a bude schopen proměnit všechny penalty. Finálový turnaj hraje 16 týmů rozdělených do čtyř skupin. Postupují vždy dva první týmy.

Na rozdíl od mistrovství světa se na mistrovství Evropy nehraje osmifinále. Týmy hned postupují do čtvrtfinále. Další rozdíl je v tom, že se nehraje utkání o třetí místo. Oba dva týmy, které prohrají v semifinále, získají bronzové medaile.

Jan Petrásek