Bez konkrétního cíle, pouze s přáním nehrát opět o záchranu vstupují fotbalisté Brna do nového ligového ročníku. V průběhu letní přestávky Brňané vydatně posilovali, získali pět nových hráčů a kádr se oproti minulé sezoně výrazně obměnil. “Podařilo se nám najít posily na místa v sestavě, která patřila ke slabinám. Chtěli bychom hrát v klidném středu tabulky bez existenčních starostí,” řekl na dnešní tiskové konferenci předseda představenstva 1.FC Brno Karel Jarůšek.

Novými posilami jsou brankář Tomáš Bureš, defenzivní hráči Tomáš Polách a Martin Švejnoha ze Slovácka, makedonský obránce Saša Gjoreski a útočník René Wagner, jenž se vrátil z desetiletého působení v Rakousku. Do prvoligového kádru byli zařazeni i Ondřej Mazuch a Marek Střeštík, členové reprezentačního výběru do 19 let.

V průběhu letní přestávky odešlo čtrnáct fotbalistů s prvoligovými zkušenostmi. Podobný pohyb fotbalistů Brno nepamatuje. Klub opustili tři brankáři. Peter Brezovan je v třetiligovém anglickém Swindonu, Tomáš Belic v Trenčíně a Michal Václavík se v úterý vrátil z testů v maďarském Zalaegerszegu, kde by měl do konce týdne podepsat smlouvu.

David Horejš se vrátil po skončení hostování do Českých Budějovic, do Slovácka zamířili Tomáš Ineman a Pavel Vrána. Radek Mezlík je v Opavě, Libor Baláž v Českých Budějovicích, Petr Musil a Petr Švancara v Interu Bratislava, Zdeněk Houšť, Lukáš Hlavatý a Roman Smutný posílili druholigovou Bystrc a Martin Živný odešel do konce roku na hostování do Vítkovic.

V letní přípravě odehráli Brňané deset zápasů. Ve čtyřech zvítězili, třikrát remizovali a třikrát prohráli. “S přípravou jsem spokojen, narazili jsme na kvalitní soupeře. Příležitost dostali všichni hráči širšího kádru, každý měl možnost říci si o místo v sestavě,” uvedl trenér Josef Mazura, který je spokojen s tím, že má místa v sestavě zdvojena. Nové posily do týmu rychle zapadly. Jedinou výjimkou je Makedonec Gjoreski, který měl zpočátku problémy s komunikací. “Nyní se už výrazně lepší,” dodal Mazura. Wagner se zatím hledá střelecky, z 22 brněnských branek v přípravě nedal ani jednu. V ligové generálce proti Hradci Králové, kterou Brňané vyhráli 3:0, ale na všechny tři góly přihrál. “Není důležité, kdo bude střílet branky. Podstatné je, abychom góly dávali,” poznamenal Mazura.

Před ligovou premiérou v Teplicích má ale brněnský trenér problémy se sestavou. Určitě bude chybět kapitán týmu Jan Trousil, jemuž se obnovilo zranění nohy a čeká na něj další odborné vyšetření. “Horečky dostal Kuncl, Schuster má problémy se svalem. Mnoho variant ve složení obrany nemáme, možná budeme muset sáhnout do juniorky,” řekl Mazura.

Jan Petrásek